
NATO má u nás aj vášnivých odporcov. Pri príležitosti 2. výročia začatia bombardovania Juhoslávie vojskami NATO sa včera uskutočnil protestný pochod Bratislavou, ktorý začal pred americkým veľvyslanectvom na Hviezdoslavovom námestí. Niektorí obyvatelia hlavného mesta SR vyjadrovali nesúhlas s myšlienkou pochodu oblievaním jeho účastníkov vodou z okien svojich bytov. FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Parlament drvivou väčšinou hlasov koalície a opozičného HZDS schválil Bezpečnostnú stratégiu SR, ktorá hovorí, že životným záujmom štátu je členstvo v Severoatlantickej aliancii a v Európskej únii.
Minister obrany Jozef Stank rozhodnutie parlamentu privítal a o dokumente povedal, že má mimoriadny vnútro– i zahraničnopolitický význam.
Teší ho, že také veľké percento zástupcov občanov v parlamente súhlasilo so stratégiou, lebo: „Nemám pochybnosti, že toto smerovanie súvisí s budúcou prosperitou Slovenska a bezpečnosťou štátu a jeho občanov.“ Zo 117 prítomných poslancov za hlasovalo 102 poslancov. Ku koalícii sa pripojili poslanci HZDS a aj nezávislí poslanci Robert Fico a Marián Andel.
Proti hlasovali desiati poslanci SNS. Zdržali sa poslanci P. Finďo z SOP, A. Hoffman z SDĽ a M. Kolláriková z SNS. Hoffman ale tvrdí, že pri hlasovaní sa pomýlil a stratégiu podporuje.
Nehlasoval J. Paška z SNS a nezávislý poslanec J. Tuchyňa, ktorý sedel v rokovacej sále. Exminister obrany P. Kanis sa v parlamente zjavil až po hlasovaní.
Najviac sa čakalo práve na postoj poslanca Tuchyňu. Už koncom uplynulého týždňa naznačil, že stratégiu nepodporí, lebo je v rozpore s ústavou. Včera krátko pred hlasovaním Tuchyňa stiahol svoje pozmeňovacie návrhy. Ráznym hlasom povedal: „Nie ja chcem spôsobiť neplnenie programového vyhlásenia vlády, ale vláda sama nechce urobiť reformu systému obrany.“
Minister Stank o najnovších názoroch J. Tuchyňu povedal, že do istej miery relativizujú jeho predchádzajúce postoje za čias bývalej vlády. „Išlo o časy veľmi ťažké. Vtedy veľmi jasne podporoval našu zahraničnopolitickú orientáciu na vstup do aliancie. Nepodporením tejto stratégie sa trošičku odchýlil od tohto pevného integračného postoja,“ povedal Stank.
Za zmienku stoja aj hlasovania o návrhoch J. Siteka z SNS. Ide o nový prístup časti SNS, ktorá namiesto členstva v NATO hovorí o účasti v európskych bezpečnostných štruktúrach. Pri jednom z hlasovaní o tomto Sitekovom návrhu sa k poslancom SNS Slotovi, Malíkovej či Paškovi pridali aj poslanci HZDS Belohorská, Krajči, Jasovský, ale i nezávislý poslanec R. Fico. (sp)