Lekári sa búria, odkedy nastúpil do funkcie David Rath. FOTO - ČTK |
Štrajk organizujú súkromní lekári a lekárnici. Zamestnanci nemocníc sa do štrajku nezapoja. Táto časť zdravotníkov stojí podľa redaktorky MF Dnes Lenky Petrášovej na strane ministra Ratha. Získal si ich premiér Jiří Paroubek tým, že tesne pred vymenovaním Ratha do funkcie ministra, presadil zvýšenie platov v nemocniciach o osem percent. Lekárom sa od septembra zdvihli platy o 2000 českých korún, sestrám o 1500.
Súkromní lekári Ratha kritizujú za chaos. Po tom, čo nastúpil do funkcie, uvalil nútenú správu na najväčšiu poisťovňu Všeobecnú zdravotnú a do jej štruktúr nakoniec dosadil ľudí jemu blízkych. Vydal úhradovú vyhlášku, v ktorej zaviedol tvrdé limity, ale po protestoch lekárov ich nakoniec v novele zmäkčil. Najnovšie je kritizovaný za návrh zákona na zoštátnenie nemocníc, ktoré v 90. rokoch prešli pod kraje a mestá. Rath plánuje do štruktúr nemocníc dosadiť ľudí, ktorí budú zastupovať štát, a centrálne ich riadiť. Mestá a kraje sa bránia tým, že nemocnice oddlžili a investovali do nich.
Česko nemá schválenú reformu zdravotníctva. Poistenci odvádzajú, tak ako u nás, zdravotné odvody poisťovniam, sadzba je 13,5 %. Pacienti doplácajú za lieky a za kúpele.
Generálny sekretár Slovenskej lekárskej komory Eduard Kováč si myslí, že Česko urobilo veľký pokrok v modernizácii a nemocnice a ambulancie sú v porovnaní so Slovenskom lepšie vybavené.
Aj české zdravotníctvo bojuje s nedostatkom peňazí a dlhom. Štát sa preto rozhodol zvýšiť podiel, ktorý platí za svojich poistencov - deti a dôchodcov. Prezident by mal v krátkom čase podpísať zákon, podľa ktorého bude štát za svojho poistenca platiť 636 Kč mesačne namiesto terajších 560 Kč. (dro)