FOTO - SITA |
BRATISLAVA - Slovenskí zdravotníci sa chystajú na prvý ostrý štrajk v čase, keď nespokojnosť v uliciach prejavujú aj lekári v okolitých krajinách. Ale zatiaľ čo v európskych krajinách výdavky na zdravotníctvo mierne vzrastajú, na Slovensku je to už tri roky opačne. Asociácia nemocníc už dva roky upozorňovala, že v systéme je nedostatok peňazí a nie sú vhodne rozdelené. "Podľa nás ide málo na lôžkové zariadenia a oveľa viac na liekovú politiku a ambulantnú starostlivosť," povedal prezident asociácie Marián Petko.
Tento rok má síce zdravotníctvo dostať o sedem miliárd viac ako vlani, ale ani to na pokrytie všetkých požiadaviek nestačí.
Lekári stratili trpezlivosť a chcú vyššie platy. Vedenia nemocníc tvrdia, že na ne nemajú. Odborári niektorých nemocníc, ktorí nevidia zmysel v nekonečných vyjednávaniach s asociáciou nemocníc, vyhlásili ostrý štrajk, ktorý sa začne vo štvrtok poobede.
Počas štrajku budú v nemocniciach ošetrení iba pacienti v akútnom stave. "Pod akútnym ochorením sa rozumie každý taký stav, pri ktorom pacient považuje za potrebné vyhľadať lekára," vysvetlil predseda lekárskeho odborového združenia Marián Kollár.
V súvislosti s ostrým štrajkom žiada pacientov, ktorí potrebujú lieky a majú absolvovať bežnú kontrolu v bratislavských nemocniciach, aby tak urobili do piatka tohto týždňa.
"Prosíme občanov, aby v nasledujúcich dňoch zvážili, či naozaj potrebujú ísť k lekárovi. Chceme predísť dlhému čakaniu u lekára a dať priestor tým, ktorí sú vážne chorí," povedal Kollár.
Zamestnanci nemocníc žiadajú vládu, aby zdravotníctvo dofinancovala zo štátneho rozpočtu. Premiér Dzurnida zdravotníkom odkázal, že teraz, keď je už rozpočet schválený, sa nedá nič robiť. Podľa neho sú za platy zdravotníkov zodpovední zamestnávatelia.
Na štrajky sa chystajú aj nemeckí a českí zdravotníci. Generálny sekretár Slovenskej lekárskej komory Eduard Kováč si myslí, že v porovnaní s nimi je u nás dôvod na štrajk najväčší, pretože slovenské zdravotníctvo je nedofinancované najviac. Rozdiel je však podľa neho možno v tom, že "v krajinách starej Európy vychádzali ľudia do ulíc už od 16. storočia". (dro, tasr)
Výdavky na zdravotníctvo
(% z HDP) za rok 2003
Nemecko 11,1
Česko 7,5
Slovensko 5,9
Zdroj:OECD Health Data, jún 2005