Nedávno štrajkovali zdravotníci v Nemecku, v Česku by mal byť generálny štrajk v polovici mája.
Peter Pažitný z Health Policy Institutu to považuje len za zhodu okolností, "hoci júnové voľby na Slovensku a v Česku sú dôležitým faktorom". Tu sa však podobnosti podľa neho končia.
V Nemecku bojujú nemocniční lekári za 30-percentné zvýšenie tarifných platov a za menej nadčasových hodín. Pridali sa aj súkromní lekári, ktorí kritizujú nedostatok peňazí v systéme a prebujnenú byrokraciu. Lekári v Nemecku štrajkujú vo vlnách - protesty odštartovali v januári súkromní lekári, ďalších asi 140-tisíc zamestnancov štátnych nemocníc sa do štrajkov zapojilo v marci.
Štrajk českých zdravotníkov bude podľa redaktorky denníka MF Dnes Lenky Petrášovej zameraný proti ministrovi zdravotníctva Davidovi Rathovi. Súkromní lekári ho kritizujú, že od nástupu do funkcie vlani na jeseň vnáša do zdravotníctva chaos. Rath napríklad navrhol zoštátnenie nemocníc a znížil maržu lekárnikom.
Na Slovensku štrajkujú zamestnanci nemocníc za zvýšenie platov.
Protesty lekárov v Česku a Nemecku sú ostrejšie ako u nás.
Nemeckí praktickí lekári počas štrajku zatvorili ambulancie, na dvere vyvesili ospravedlnenie pacientom a vyšli do ulíc.
Podľa prieskumov verejnej mienky mali podporu až 81 percent obyvateľstva.
Českí lekári odmietali po tom, čo minister Rath v januári zaviedol tvrdé finančné limity, predpisovať pacientom lieky a zdravotnícke pomôcky, nerobili preventívne prehliadky a neposielali ľudí na laboratórne vyšetrenia. Rath nakoniec reguláciu zmäkčil.
Slovenskí ambulantní lekári sa najprv zastrájali, že nepodpíšu zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, nakoniec ich podpísali. Štrajk, ktorý sa začne v bratislavských nemocniciach zajtra, tentoraz lekári a zdravotné sestry plánujú doviesť až do konca. K štrajku sa pripoja veľké nemocnice v Banskej Bystrici, Prešove, Nitre, Trnave, Martine a menšie nemocnice.