FOTO
Stres pri prijímacích skúškach može žiaka ochromiť tak, že aj keď je dobrým žiakom, jeho výkon na skúškach nebude ani zďaleka zodpovedať jeho vedomostiam. Ako predísť stresu, radí psychologička JANA SIROTOVÁ z pedagogicko-psychologickej poradne v Bratislave.
Ako sa dá dieťaťu pomôcť, aby pri prijímačkách nezažívalo taký veľký stres?
"Ak má dieťa panický úzkostný stav, jeho správanie je narušené a má veľkú trému, je dobré, keď má po ruke vnímavého dospelého, ktorý mu túto situáciu uľahčí, napríklad skúšajúci pedagóg."
Je rozdiel ako psychicky vníma prijímačky deviatak, ako 18-ročný študent?
"Áno. Súvisí to s dozrievaním detí v sociálnej oblasti a postupným získavaním zrelého zdravého sebavedomia. Preto sú mladšie deti v tejto oblasti zraniteľnejšie a vyžadujúce si pomoc od dospelých."
Ako môže stres ovplyvniť výkon dieťaťa?
"Závisí to od miery stresu. Ľahký stres pôsobí pozitívne - naštartuje aktivitu organizmu, a človek môže podať maximálny výkon. Ak je miera stresu príliš vysoká a dieťa sa nevie účelne brániť, tak pôsobí stres negatívne na jeho výkon - vypadáva pamäť, pohotovosť, vybavovanie si naučeného a iné. Hovoríme o takzvaných oknách."
Ako sa má dieťa psychicky pripraviť na skúšku?
"Dobrej psychickej príprave predchádza kvalitný a efektívny systém učenia, ktorý si dieťa buduje od začiatku školskej dochádzky. Prvým predpokladom je byť naučený. Ako doplnok by sa mali uplatňovať všeobecne známe zásady psychohygieny, ktoré sa týkajú zdravého stravovania, práce, odpočinku, pohybových aktivít, spánku."
Existujú psychocvičenia, aby bolo dieťa odolnejšie?
"Univerzálne cvičenia neexistujú. Sú iba individuálne, pre každého inak prospešné aktivity. Napríklad niekomu na získanie osobnej pohody a vyrovnanosti pomáha ísť si zabicyklovať, niekto si pozrie film, niekto si zacvičí, niekto si dopraje svoje obľúbené jedlo. Každému môže vyhovovať a prospievať niečo iné."
Ako sa má dieťa čo najefektívnejšie učiť?
"Univerzálny recept na efektívne učenie pre všetkých neexistuje. Každý si vytvára svoj postup. Dôležité je iba to, aby sa v čase vymedzenom na učenie naučil v rámci svojich schopností a kapacity všetko, čo je potrebné."
Je vhodné sa učiť ešte deň pred skúškami?
"Niekomu to padne dobre, niekto si naučené zafixuje lepšie, ak úplne 'vypne' a venuje sa niečomu inému."
Môžu rodičia pomôcť deťom prekonať strach?
"Úloha rodičov je dôležitá - musia byť maximálne tolerantní, uznanliví, chápaví a dieťaťu musia dať jasne najavo dôveru, že aj túto skúšku zvládne."
Čo ak je dieťa trémista?
"Ak je dieťa trémista a trvá to už dlhšie najlepšie je vyhľadať pomoc u detského poradenského psychológa, ktorý mu pomôže problém postupne prekonať a zvládať."