Taktizovanie so školami sa nemusí vyplatiť

Po prvom kole sa žiaci do troch dní dozvedia, či boli prijatí, alebo nie. Výsledky prijímacieho konania musia byť zverejnené na výveske a internetovej stránke školy. V zozname nájde absolvent prijímacej skúšky poradie uchádzačov podľa celkového počtu ...

Po prvom kole sa žiaci do troch dní dozvedia, či boli prijatí, alebo nie. Výsledky prijímacieho konania musia byť zverejnené na výveske a internetovej stránke školy. V zozname nájde absolvent prijímacej skúšky poradie uchádzačov podľa celkového počtu bodov, ktoré získal pri prijímacom konaní spolu s informáciou, či prijímaciu skúšku vykonal úspešne, alebo neúspešne. Súpiska však neobsahuje meno uchádzača, ale len číslo, pod ktorým robil skúšku. Oficiálny výsledok dostane každý uchádzač písomne. Riaditeľ strednej školy je povinný poslať oznámenie tak, aby si žiak v prípade neprijatia mohol podať prihlášku na ďalšiu školu, ktorá robí druhé kolo prijímačiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Deviataci si podávajú dve prihlášky na strednú školu. Preto môže vzniknúť niekoľko možností, ako mohli dopadnúť.

Žiaka prijali na obe školy

Ak bol uchádzač úspešný na oboch prijímačkách, je na ňom, ako sa rozhodne, na ktorej škole bude študovať. Prijatému žiakovi oznámi stredná škola termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium spolu s rozhodnutím o prijatí. Zápisný lístok vydáva základná škola v jednom exemplári, je prenosný. Pri zápise si ho ponechá stredná škola, na ktorú sa uchádzač zapíše.

Ak sa deviatak zapísal na jednej škole, ale rozmyslel si to, zruší zápis, vyzdvihne si zápisný lístok a odovzdá ho ďalšej strednej škole, na ktorú sa tým zapíše. Škole, o ktorú nemá záujem, by mal však čo najskôr oznámiť, že na ňu nenastúpi.

Ak sa uchádzač na zápise nezúčastní, stráca možnosť študovať na danej strednej škole, a tá ponúkne uvoľnené miesto ďalšiemu.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaka prijali na jednu školu

Uchádzača, ktorého prijali len na jednu z dvoch škôl a má o ňu záujem, musí si na základnej škole požiadať o zápisný lístok a odniesť ho na vybranú školu.

Môže sa stať, že škola, na ktorú uchádzača prijali, je len záložná. Vtedy môže žiak taktizovať. Buď napíše odvolanie na školu, kde ho neprijali, a počká si, či mu uvoľní miesto niekto, kto túto školu odmietol, alebo si podá prihlášku do druhého kola prijímačiek. Tieto sa budú konať 13. a 14. júna.

Vhodné je zistiť si, na ktorom mieste "pod čiarou" sa po prijímačkách ocitol a na základe toho zhodnotiť svoje šance na prijatie po odvolaní.

Ak sa rozhodne, že pôjde do druhého kola, môže sa stať, že ani potom ho neprijmú a jeho šance dostať sa na školu, ktorú chce, sa zmenšujú.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaka neprijali ani na jednu školu

Situácia, že deviataka neprijmú ani na jednu školu, je nepríjemná, ale ešte nič nie je stratené. Ak urobil prijímačky, ale nebol prijatý pre nedostatok miesta, môže sa odvolať. Musí to však urobiť do pätnástich dní od doručenia rozhodnutia.

Druhou možnosťou je podať si ďalšiu prihlášku na školu, ktorá robí druhé kolo prijímačiek.

Rozhodnutie o konaní prijímacej skúšky v ďalšom termíne škola zverejní najneskôr do 31. mája. Prihláška musí byť potvrdená základnou školou, ktorú navštevuje. Na príslušnú strednú školu ju zasiela riaditeľ základnej školy.

Žiaka neprijali ani po druhom kole

Na Slovensku je povinná desaťročná dochádzka. Prijímacie konanie bude preto prebiehať dovtedy, kým nebudú záujemcovia na ponúkané voľné miesta. Je to spravidla do konca školského roka, prípadne aj dlhšie. Ak uchádzač ani v júnovom termíne prijímacích skúšok nie je prijatý, ohlási sa na samosprávnom kraji alebo na krajskom školskom úrade. Ten má k dispozícii zoznam škôl, kde sú ešte neobsadené miesta. Z ponuky si žiak vyberie školu, v ktorej dokončí povinnú školskú dochádzku.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeniť strednú školu možno aj počas štúdia, a to prestupom. O prijatí rozhoduje riaditeľ strednej školy, na ktorú sa uchádzač hlási.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu