Za rok 2000 sa podávajú daňové priznania prvý raz podľa zákona 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako ZDP). Ministerstvo financií SR oznámilo, že na priznania k dani z príjmov fyzických osôb bude k dispozícii päť typov daňových priznaní.
Kto musí podať daňové priznanie?
Daňové priznanie je povinný podať do 31. marca nasledujúceho roka každý, kto má ročné príjmy presahujúce 10 000 Sk, ktoré sú predmetom dane z príjmov fyzických osôb. To platí v prípade, ak nejde o príjmy od dane oslobodené, o príjmy, z ktorých sa daň vyberá osobitnou sadzbou. Priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého ročné príjmy sú predmetom dane z príjmov, nepresiahli 10 000 Sk, ale vykazuje daňovú stratu.
Priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorý má v zdaňovacom období príjmy len zo závislej činnosti (zamestnanie) plynúce od viacerých zamestnávateľov súčasne.
Platenie dane
Daň sa neplatí, ak nepresiahne 100 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka nepresiahnu 10 000 Sk.
Daň môžete zaplatiť:
- bezhotovostným prevodom z účtu,
- v hotovosti poštovou poukážkou alebo priamo na daňovom úrade do výšky 10 000 Sk,
- preplatkom na inej dani.
Daňovníci, ktorí majú na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiavajú, majú daňovú povinnosť, ktorá sa vzťahuje na príjmy zo zdrojov na území SR a na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.
Predmetom dane z príjmov fyzických osôb sú:
- príjmy zo závislej činnosti a funkčné požitky (§ 6 ZDP),
- príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 7 ZDP),
- príjmy z kapitálového majetku (§ 8 ZDP),
- príjmy z prenájmu (§ 9 ZDP),
- ostatné príjmy (§ 10 ZDP).
Predmetom dane nie sú:
- príjmy získané nadobudnutím cenných papierov podľa osobitného zákona, dedením, vydaním alebo darovaním nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci alebo majetkového práva s výnimkou príjmov z nich plynúcich a s výnimkou darov poskytovaných v súvislosti s výkonom závislej činnosti alebo samostatne zárobkovej činnosti,
- úvery a pôžičky.
Príjmy môžu byť posudzované nasledovne:
- príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (napr. náhrada cestovných výdavkov),
- príjmy, ktoré sú predmetom dane, môžu tvoriť čiastkové základy dane podľa vyššie uvedeného členenia alebo samostatný základ dane pre zdanenie osobitnou sadzbou dane.
- príjmy, ktoré sú predmetom dane, ale sú od dane z príjmov fyzických osôb oslobodené (najmä § 4 ZDP, ale napr. aj príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu).
Základ dane
Základom dane je suma, o ktorú príjmy plynúce daňovníkovi v kalendárnom roku presahujú výdavky preukázateľne vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie.
Ak výdavky presiahnu príjmy uvedené v § 7 a § 9, rozdiel je stratou. O „daňovú stratu“ sa zníži úhrn čiastkových základov dane uvedených v §§ 7 až 10. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť vzdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane §§ 7 až 10 v nasledujúcich obdobiach podľa ustanovení § 34 ZDP.
Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu, ktorá vznikla najviac v troch predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorom daňovník vykázal prvýkrát základ dane a daň, a to rovnomerne počas piatich bezprostredne za sebou nasledujúcich zdaňovacích období za podmienky, že suma rovnajúca sa odpočítavanej daňovej strate bude preinvestovaná na obstaranie hmotného majetku do skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom je uplatňovaný odpočet straty. Ak vznikne daňovníkovi ďalšia daňová strata, nemožno ju už od základu dane odpočítať.
Príjmy zo závislej činnosti a funkčné požitky (§ 6) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sa považujú za príjmy plynúce daňovníkovi v tomto zdaňovacom období. U daňovníka s príjmami podľa § 7 a § 9 sa prihliadne na zásoby obstarané aj v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník začal činnosť.
Do základu dane sa nezahŕňajú príjmy oslobodené od dane a príjmy, pre ktoré je ďalej ustanovené, že sa z nich daň vyberá osobitnou sadzbou podľa § 36 zo samostatného základu dane.
Príjmy uvedené v § 8 až § 10, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zdaňujú len jednému z nich.
Nezdaniteľné časti základu dane predstavujú sumy 38 760 Sk na daňovníka.
Preddavky na daň
- Preddavky na daň platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 10 000 Sk.
- Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 10 000 Sk a nepresiahla 500 000 Sk, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške poslednej známej daňovej povinnosti. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka. Pozor, daňovníci, ktorým vzniká povinnosť platiť preddavky, v tomto prípade musia zaplatiť preddavky za 1. štvrťrok 2001 hneď v rovnakom termíne, ako je splatnosť dane, teda k 2. aprílu 2001.
- Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 500 000 Sk, platí mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej dvanástiny poslednej známej daňovej povinnosti. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho mesiaca.
- Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, preddavok neplatí v prípade, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak tento čiastkový základ dane tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.
- Poslednou známou daňovou povinnosťou je suma, ktorú si daňovník sám vypočítal a uviedol v poslednom priznaní. Ak sa posledná známa daňová povinnosť týkala aspoň šiestich mesiacov zdaňovacieho obdobia, vykoná sa prepočet, akoby sa daňová povinnosť týkala celého zdaňovacieho obdobia.
Vzhľadom na zložitosť daňovoprávnej problematiky v príspevku nebolo možné sa zaoberať podrobnými aspektmi plnenia daňových povinností ani všetkými možnosťami, ktoré môžu v praxi nastať. Cieľom príspevku bolo len upozorniť na niektoré najčastejšie problémy.
LADISLAV POMPURA
(Autor je daňovým poradcom a audítorom Monarexu Banská Bystrica)