Biologický rytmus- -tanec v objatí Slnka

Už dávno mali ľudia pri pozorovaní skúsenosť,

že v určitej fáze pribúdajúceho a ubúdajúceho Mesiaca sa im lepšie hoja rany, že bylinky nazbierané počas splnu majú väčšiu silu. Dodnes sa mnohí riadia lunárnym kalendárom, vedia, že keď je Mesiac v nove, náš organizmus má väčšie detoxikačné schopnosti, keď rastie, vtedy máme telu dodávať čo najlepšiu výživu, a naopak, keď ho ubúda, uvoľňuje sa aj naše napätie a nastáva čas vhodný na masáž, operáciu či návštevu zubára.

Príroda ide v rytmoch

Počas nášho 24 hodinového rytmu spíme a bdieme, naša telesná teplota je najnižšia okolo druhej a najvyššia okolo osemnástej hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pravidelne sa nám do krvi uvoľňujú hormóny. Napríklad hormón dobrej nálady - serotonin sa začína vyplavovať medzi sedemnástou a devätnástou hodinou a melatonin okolo dvadsiatej.

Mimochodom, práve hormón melatonin nám pomáha pri vytváraní vlastných biologických hodín. Je to akýsi posol, ktorý bunkám oznamuje či je svetlo alebo tma. Počas dňa je jeho hladina nízka, ale keď sa večer cítime ospalo, to sa už melatonin začal vyplavovať do krvi a pre organizmus to znamená prípravu na spánok. Jednoducho nás melatonin posiela spať.

Ak však nerešpektujeme svoje biologické hodiny, nielenže rýchlejšie starneme, ale postihujú nás depresie a celkovo klesá obranyschopnosť nášho organizmu.

Vedci zistili, že dokonca každý vnútorný orgán má svoj vlastný rytmus najvyššej a najnižšej aktivity. V praxi to znamená, že v budúcnosti nám lekári môžu ordinovať lieky, ktoré užijeme presne v určitú hodinu, podľa toho, ktorý orgán potrebujeme posilniť. Lieky tak môžu byť účinnejšie. Na niektorých klinikách toto poznanie už využívajú v praxi.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúski vedci skúmajú vzťah hudby a fyziologických pochodov ľudského organizmu. Zistili, že počas spánku je srdcová aktivita presne štvornásobkom frenkvencie dýchania. To znamená, že pri jednom dlhom nádychu nám udrie srdce štyrikrát. Na rovnakom vzťahu dlhých tónov ku krátkym, teda 1:4, je založený aj gregoriánsky chorál. Zistili, že Mozartova hudba zodpovedá biologickému rytmu väčšiny ľudí. Preto môže mať tento hudobný génius toľko obdivovateľov aj v súčasnosti.

Pod kozmickým vplyvom

K priekopníkom výskumu biologických rytmov človeka a ich vplyvu na rôzne ochorenia patrí akademik Ladislav Dérer. Jeho pokračovateľom je aj lekár, vedec Miroslav Mikulecký.

"Biologické rytmy sú výsledkom vplyvu kozmických činiteľov - rotácie Zeme okolo osi, sklonu zemskej osi, polohy Mesiaca a slnečnej aktivity. Slnko na nás pôsobí prostredníctvom svojej aktivity a tá závisí od počtu slnečných škvŕn, od slnečného magnetizmu či slnečného vetra. Neustále sme z kozmu bombardovaní vlnami magnetických búrok, kozmickým žiarením, neutrónmi. Už Vítězslav Nezval píše v roku 1927 vo svojom Edisonovi .a noc se chvěla jako prérie pod údery hvězdné artilérie, čo nie je samozrejme nijaký dôkaz, ale určite je to zaujímavé. Ruský vedec svetového formátu Alexander Čiževský (1897 - 1964) z obrovského faktografického materiálu dokázal, že biologické rytmy človeka, teda aj sociálne rytmy ľudstva závisia od rytmickej činnosti Slnka. Odvodil zákonitosti, ktorými sa riadia napríklad epidémie rôznych chorôb", hovorí MUDr. Miroslav Mikulecký a dodáva:

SkryťVypnúť reklamu

Zásah do čierneho

To, že existujú rytmické zmeny v živých organizmoch znamená, že sa prispôsobili (teda aj človek) vzťahom, ktoré vznikajú medzi Slnkom, Mesiacom a Zemou. V tejto súvislosti sa zistilo, že dokonca "zapínanie a vypínanie" rôznych génov sa podriaďuje ročným obdobiam. Obavy zo zvýšenej zločinnosti a stúpajúce množstvo samovrážd v čase mesačného splnu odborníci nepotvrdili. Tieto javy sa vyskytujú skôr v druhej polovici lunárneho cyklu.

Už aj ľudia trpiaci na astmu vedia, že akútne astmatické záchvaty sa väčšinou prejavujú v noci, ľudia s reumatickou artritídou majú zasa najväčšie problémy ráno. Akútny srdcový infarkt sa najčastejšie začína prejavovať dopoludnia, najmä medzi siedmou a desiatou hodinou. V ranných hodinách sa totiž zvyšuje vylučovanie hormónov - kortizolu, adrenalínu aj noradrenalínu a to pre srdcový sval predstavuje istú záťaž.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyšuje sa aj počet trombocytov a niektorých krvných faktorov, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi. Minimálne srdcové problémy sú v popoludňajších hodinách. Preto aj napríklad športovci majú najvyššiu výkonnosť okolo sedemnástej hodiny.

Veda potvrdila, že okolo štvrtej hodiny rannej prechádza náš organizmus na iný mechanizmus látkovej výmeny. Všetky tieto poznatky smerujú k tomu, aby ľudia so srdcovým ochorením užívali svoje predpísané lieky presne v určitú hodinu.

Významná periodicita

Miroslav Mikulecký, ktorý sa vo svojej vedeckej práci zaoberal spolu so synom okrem iného aj trendmi výskytu salmonelózy na Slovensku, upozorňuje na zaujímavé skutočnosti. "Periodogram odhalil štatisticky významnú sedemročnú periodicitu výskytu salmonelózy a Kosinorova metóda zistila významný nárast salmonelózy v priebehu 21 rokov

SkryťVypnúť reklamu

so stúpaním od roku 1990. Sedemročnú periodicitu podobne ako my, nachádzali v epidemiologických dátach aj iní autori", dodáva Miroslav Mikulecký. Pri svojej vedeckej práci spolu s uznávanou diabetologičkou Dagmar Michálkovou zistili, že detská cukrovka závislá na inzulíne sa častejšie začína na jeseň a v zime. "Okrem vírusových infekcií matiek počas tehotenstva, ktoré môžu byť príčinou vzniku cukrovky, má vplyv počasie, výživa, aj kozmogeofyzikálne veličiny. Práve tie môžu mať vplyv na hormonálny a imunologický systém matky a plodu," hovorí Miroslav Mikulecký.

Zaujímavé sú aj výsledky z vedeckej práce o náraste ročných počtov diabetikov na Slovensku od roku 1965 do roku 1998 s prognózou až do roku 2010. Ako ďalej hovorí "vedecké poznatky medicíny, biológie a matematiky musíme spojovať. Pre napredovanie v medicíne je to nevyhnutné a vždy to pripomínal aj akademik Ladislav Dérer".

SkryťVypnúť reklamu

Dagmar Palovičová

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu