Mnohí si myslia, že ide o ochorenie postihujúce prevažne staršiu populáciu, ktorá má problémy s pamäťou. Pravda je však úplne iná. Esemka je ochorením centrálneho nervového systému, je to chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje bielu hmotu centrálneho nervového systému - mozgu a miechy. Začiatky ochorenia sa prejavujú prevažne v mladom veku, ale výnimkou nie sú, žiaľ, ani deti. Vo väčšej miere sú týmto zákerným ochorením postihnuté ženy.
Zákerné na skleróze multiplex sú jej pomalé prejavy rôznych príznakov, ktorým väčšina z nás veľakrát nepripisuje žiadnu dôležitosť. Môže to byť aj bežná únava či depresie, občasné tŕpnutie rúk, nôh alebo poruchy videnia, strata rovnováhy, kŕče
v svalstve. V priebehu tohto ochorenia rozlišujú odborníci takzvané ataky, čiže obdobia jeho vzplanutia a obdobia remisie, keď je v období pokoja. Nie je preto zriedkavosťou, že medzi dvoma atakmi ubehne dlhší čas, niekedy aj dva alebo viac rokov. Nemali by sme preto podceňovať akékoľvek pocity alebo príznaky a vyhľadať pomoc odborníka. Čím skôr človek upozorní na svoje problémy, tým má väčšiu šancu svoj stav zlepšiť alebo aspoň stabilizovať.
Posledné desaťročie zaznamenalo výrazný úspech v liečbe tohto chronického ochorenia. Sclerosis multiplex sa dnes považuje za chorobu nevyliečiteľnú, ale liečiteľnú. Optimisti hovoria, že niet nevyliečiteľnej choroby, sú len ochorenia, na ktoré sa dnes ešte nepoznajú tie správne lieky.
Príznaky ochorenia a jednotlivé ataky lekári už vedia ovplyvniť. Vedia modulovať priebeh ochorenia, stabilizovať stav, zredukovať počet atakov, oddialiť nástup invalidity. Darí sa to práve vďaka liekom, ktoré obsahujú interferón beta.
Čo sú interferóny?
Interferóny sú prirodzené bielkoviny produkované bunkami cicavcov. Ako pôsobia? "Podstatou sclerosis multiplex je demyelinizácia, čo znamená porušenie alebo úplná strata nervového obalu - myelínu. Nevieme, prečo nastáva porucha myelínu, vieme však, že demyelinizácia je výsledkom poruchy imunitného deja," poznamenáva MUDr. Ľubica Procházková, CSc., z II. Neurologickej kliniky Dérerovej nemocnice v Bratislave. "Na tejto reakcii sa zúčastňujú lymfocyty a interferón gama. A práve tu môže pozitívne pôsobiť interferón beta. Pripisuje sa mu antivírusový účinok a vplyv na reguláciu imunitného systému organizmu."
Lieky obsahujúce interferón beta dnes užíva na Slovensku viac ako 650 pacientov. Aj keď je táto liečba finančne náročná, asi päťstotisíc korún ročne, na Slovensku ju plne hradia zdravotné poisťovne.
Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako päťtisíc ľudí. Nebojme sa viac hovoriť o esemke a spoznávať ľudí postihnutých touto diagnózou. Veď aj oni sú takí istí ako my, len ich nečakane navštívila nepríjemná choroba.
Symbolom chorých na sklerózu multiplex na celom svete je slnečnica.
(L.Z.)