Bolesti chrbtice a svalov chrbta dokážu byť nepríjemné, strpčujú nám život a oberajú nás o chuť do práce. Štatistiky sú neúprosné - týmto civilizačným ochorením trpí stále viac a viac ľudí vo svete. Jozef Hrčka v knihe Celý svet proti bolestiam chrbtice siahol po svetových štatistikách. Podľa New York Times, choroby z povolania spôsobené mnohonásobným opakovaním rovnakých pohybov, donedávna postihovali najmä robotníkov pri pásoch. Dnes vnikli do kancelárií, redakcií a všade, kde sa pracuje s počítačom. Tí, čo pracujú s počítačmi, pri ktorých často strávia dlhé hodiny v jednej polohe, poskytujú tkanivám a svalom málo možností na oddych. Keďže počítačom naplno prepadla aj najmladšia generácia, situácia môže byť o pár rokov katastrofálna.
Podľa rôznych štatistík sa odhaduje, že 70 - 80 percent dospelej populácie v priemyselne vyspelých štátoch trpí bolesťami chrbtice a chrbta.
Rehabilitačná pracovníčka Karin Morávková, ktorá si štú-dium fyzioterapie dopĺňa na Inštitúte fyziológie, balneoterapie a liečebnej rehabilitácie tvrdí, že sa môžeme nepríjemným pocitom a bolestiam vyvarovať, ak sa o svoju chrbticu staráme. Pred časom sa Karin s kolegami pustili v základnej škole pre sluchovo postihnutých v Kremnici do budovania štúdia pohybu. Dnes slúži štúdio nielen zdra-votne a mentálne postihnutým deťom, ale aj zdravej populácii.
"Už deti k nám prichádzajú s tým, že ich bolí chrbát a u dospelých sa tento problém stupňuje. Správnymi cvikmi, ktoré však treba konzultovať s odborníkmi, sa dá urobiť naozaj veľa," tvrdí Karin a dodáva:
"Za väčšinu bolestí chrbta či chrbtice môže svalová nerovnováha svalov. Tie svaly, ktoré sú slabé a bežnými pohybmi ich nezapájame do činnosti, slabnú časom ešte viac. Keď sa takáto disbalancia objaví, prejaví sa bolesťou."
Veľmi často sa tento typ bolesti objaví pri krčnej chrbtici a krížoch, no často pociťujeme aj bolesti na hrudi.
"Každé cvičenie by malo vychádzať z toho, v ktorej časti chrbta sa svalová nerovnováha objavila a tam cviky zamerať. Naša generácia má vo všeobecnosti málo pohybu, no chybu môžeme robiť aj pri cvičení. Najmä ak ide o jednosmerné zaťaženie, ktoré môže viac uškodiť ako pomôcť," hovorí odborníčka.
Cvičiť radšej krátko, ale pravidelne
V dnešnom uponáhľanom svete je väčšina z nás rada, ak si zájde raz za týždeň na dvojhodinovku aerobiku. Pre organizmus, ktorý nie je trénovaný a rozhýbaný, to však môže znamenať viac negatív ako pozitív. "Je to podobné, ako keď hráme raz za čas tenis. Preťažíme si niektoré svaly, iné prakticky do pohybovej aktivity nezapájame. Pre tých, ktorí začínajú mať s chrbticou problémy, je ideálne, ak cvičia denne 10-15 minút," dodáva.
Cvičenie pod dohľadom odborníkov nie je ničím vymysleným. Aj tu totiž platí známe príslovie, že športom sa dá dospieť aj k trvalej invalidite. Správne zvolené cvičenie je pritom vhodné nielen pre ľudí, ktorí už majú s chrbticou problémy, ale môže mať aj preventívny charakter.
Chrbtica sa začína hlásiť? Otestujte sa!
Aj pre tých, ktorí zatiaľ netrpia silnými bolesťami chrbtice, po-núka Karin Morávková návod, ako si chrbát otestovať. Je veľmi jednoduchý a môžete si ho urobiť kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí sa postaviť k stene, dobre vystrieť a potom predkloniť. Ak máte pocit, že vás to niekde ťahá, pichá či bolí, tam môže byť problém. Na ten už treba ísť cvičením. Pomôcť môže aj sauna, vodoliečba, masáže či cvičenie na stále obľúbenejších fitloptách. Skúsený cvičiteľ zväčša bez problémov diagnostikuje, kde je problém, a na ktorú partiu svalstva sa treba pri posilňovaní zamerať.
"Niekedy robíme pri cvičení obrovské chyby. Napríklad keď sa hurá systémom pustíme po dlhom ničnerobení do cvičenia aerobiku. Svaly máme spravidla stuhnuté a cvičiť začneme bez toho, aby sme ich najprv uvoľnili. To sa nám môže vypomstiť," hovorí fyzioterapeutka Karin. "Aj tu platí princíp, že svalstvo by sme mali posilňovať až po predchádzajúcom uvoľnení."
Masáž iba ako doplnok
Pri bolestiach chrbtice nám môžu pomôcť aj masáže, no ani tie by nemali byť samoúčelné. Niekedy si totiž mylne myslíme, že masáž všetky naše problémy vyrieši automaticky. Podľa Karin je ideálne, ak masáže nadväzujú na cvičenie a vhodný pohyb: "Podobne ako cvičenie, aj účinok masáže sa prejaví až po jej pravidelnom opakovaní. Ak nás bolí krčná chrbtica , mala by sa masáž opakovať niekoľko dní za sebou, ideálny je týždeň. Jednorázová masáž uvoľní svalstvo iba na chvíľu a problémy sa po čase vrátia. Ak sa masáž skombinuje s cvičením, môže to byť pre našu chrbticu skutočná úľava. Masáž má totiž okrem liečebnej zložky ďalšiu dôležitú funkciu - relaxačnú.
Za bolesť nemôže iba oslabené svalstvo
Ak sú bolesti vášho chrbta dlhotrvajúce, treba sa poradiť s lekárom. Možno, že trpíte ochorením kostného aparátu. Časté sú vybočenia stavcov, platničiek, degeneratívne ochorenia chrbtice. Tu už treba zdravotný stav konzultovať s lekárom, lebo niektoré cviky na chrbtice by vám mohli paradoxne uškodiť.
Zradná môže byť napríklad bolesť hrudnej časti, ktorá môže príznakmi neraz pripomínať infarkt. "Pri tomto type bolesti sa niekedy nemôžeme nadýchnuť, bolesť môže vystreľovať do rúk. Taký stav jednoznačne patrí do rúk odborníka, ktorý musí vylúčiť infarkt," upozorňuje Karin. Až potom sa môže pristúpiť k cvičeniu. Rovnako je to v prípade zacviknutých nervov, ktoré dokážu poriadne znepríjemniť život.
Ste leniví? Kúpte si fitloptu
Nie každý z nás stíha cvičiť pod dohľadom odborníka alebo sledovať správne cvičebné trendy a cvičiť doma. Niekedy sme leniví a lepšie sa cítime poležiačky pred televízorom. Patríte do tejto kategórii? Nezúfajte. Karin Morávková tvrdí, že v takomto prípade je ideálne zainvestovať do fitlopty. V štúdiu ich majú niekoľko a tvrdia, že u detí sa im ukazujú veľmi dobré výsledky. "Prostredníctvom tejto lopty môžete urobiť veľa dobrého pre chrbticu aj bez námahy a v domácom prostredí. Napríklad aj pred televízorom. Lopta slúži na tak-zvaný dynamický sed a maličkým pohybom, vykývaním sa zapínajú do činnosti aj hlboké chrbtové svaly, ktoré bežne nezapájame," hovorí Karin. "Na lopte sa dá jemne hojdať, prevaľovať, vykývať do strán. Je to zdravé a príjemné zároveň. Ku každej fitlopte je aj návod cvičení, čo nám určite uľahčí život.
"V každom prípade, na chrbticu by sme mali myslieť už od rána, hneď v posteli. Je množ-stvo cvikov, ako ju ešte v ľahu ponaťahovať a pootáčať," dopĺňa odborníčka.
Najčastejšie dôvody ochabnutia svalov chrbta:
- nedostatočný pohybový režim,
- nesprávna poloha pri práci v zamestnaní,
- trvalé jednostranné zaťažovanie určitých svalových skupín.
Desať rád proti bolestiam chrbtice:
1. Spávajte na tvrdej podložke.
2. Pri spaní ležte na boku s pokrčenými kolenami.
3. Vyhýbajte sa ležaniu na bruchu.
4. Pri sedení majte kolená o niečo nižšie ako bedrové kĺby.
5. Nedvíhajte ťažké bremená v predklone s vystretými kolenami.
6. Vyhýbajte sa dlhému státiu.
7. Bojujte proti priberaniu na váhe.
8. Zvýšte opatrnosť pri prechladnutí a chrípke
9. Pri sedení v pracovni sa snažte mať vzpriamený trup.
10. Pravidelne denne cvičte
(Podľa knihy Jozefa Hrčku Celý svet proti bolestiam chrbtice, kf.)