Sedeli sme v saune asi šiesti, celkom neznámi, ale zdravia chtiví ľudia. Obkrútení do bielych plachiet, s vážnym výrazom v tvári všetci sme nezúčastnene hľadeli kamsi do diaľky. Odrazu mi prišla táto situácia nekonečne smiešna, otočila som sa na syna a spravila som malú nevinnú grimasu, ktorá ho mierne rozosmiala. Aj ja som bezdôvodne prešla z úsmevu do smiechu, ktorý sme už ani jeden nedokázali ovládať. Tu už sa smial aj oproti sediaci v bielej plachte. Nikto nevedel prečo, ale o chvíľu sme sa smiali všetci... Smiech je jednoducho prudko nákazlivý. Ešte šťastie, že pôsobí ako liek.
Humor je určite spôsob ako sa vyrovnať s každodennými problémami. Ľudia, ktorí sa vedia zasmiať hoci aj sami na sebe a dokážu odľahčiť napäté situácie, bývajú v lepšej duševnej kondícii ako veční hundroši. Podľa psychológov napríklad spoločný smiech manželov utužuje ich vzájomný vzťah. Čím častejšie sa spoločne smejú, tým sa znižuje percento na rozchod. Smiech nielenže zbližuje ľudí, ale má v moci povzbudiť aj naše duševné a telesné zdravie.
Pri smiechu vdychujeme a vydychujeme viac vzduchu, čo priaznivo pôsobí na naše pľúca a prečisťuje dýchacie cesty.
Do krvi sa nám dostáva viac kyslíka a to podporuje zasa krvný obeh, pri ktorom sa zrýchľuje činnosť srdca. Podľa najnovších poznatkov, ľudia, ktorí sa musia služobne usmievať, predstieraním pohody, negatívne zaťažujú svoje srdce. Pri zdravom smiechu sa nám okrem iného striedavo napínajú a uvoľ-ňujú hrudné a brušné svaly, ale zapájame aj 15 svalov tváre a krku. Pri smiechu sa do krvi uvoľňuje adrenalín, noradrenalín, dopamín a aktivujú sa endorfíny. Práve tieto hormóny šťastia podporujú našu duševnú pohodu. Dokonca smiech pomáha aj pri chudnutí a to tak, že podporuje trávenie.
V súčasnosti pravdepodobne buď prežívame viac stresov, alebo strácame zmysel pre humor. Ťažko usudzovať, keď odborníci tvrdia, že v zložitých 50-tych rokoch minulého storočia sa ľudia smiali asi 18 minút denne, zatiaľ čo dnes sa smejeme počas dňa sotva šesť minút. Smiech je pre nás natoľko dôležitý, či v sociálnych vzťahoch, či pre duševné a telesné zdravie, že sa ním zaoberá aj vedný odbor - gelotológia (od gréckeho slova gelos - smiech).
Situácia je momentálne natoľko vážna, že v západných európskych krajinách vznikajú kluby, kde učia ľudí smiať sa. Tisíce návštevníkov sa takto učí odbúravať stres a hľadieť na svet z iného uhľa pohľadu ako doteraz.
NIEČO NA ZASMIATIE:
Dopravná hliadka zastaví vodiča: "Pán vodič, kde máte brzdové svetlá?" Vodič obíde auto a vraví: "Čo tam po brzdových svetlách, ale kde mám príves s ľuďmi?.." (pa)