"Nútia dieťa čistiť si zuby a keď neuspejú, strašia - počkaj, keď si nebudeš poriadne čistiť zuby, pôjdeme k zubárovi, bude ti ich vŕtať, možno ti aj vytrhne zub, bude ťa to bolieť... Úplne prvé pocity strachu zo zubára navodzujú rodičia deťom opisovaním svojich zážitkov a neuvedomujú si, že dieťa ich veľmi pozorne vníma a keď mama povedala, že je to strašné, tak je to naozaj strašné.
V predškolských zariadeniach si potom rozprávajú hrôzostrašné príbehy z návštevy u zubára, ešte si ich aj prifarbia a strach je na svete. Môžu mať aj zlé skúsenosti z návštevy niektorých zubných ambulancií. Nie každý lekár má dostatok trpezlivosti s deťmi, nie každý sa k nim správa dobre. Ale všetko sa začína doma výchovou rodičov. Preto odporúčam prvú návštevu u stomatológa ako informatívnu. Dieťa sa zoznámi s prostredím, porozpráva s lekárom a druhýkrát zvyčajne príde do ambulancie psychicky pripravené.
Určite nesmie prísť prvýkrát vtedy, keď ho už zub bolí. Bolesť treba odstrániť a to sprevádza nepríjemná skúsenosť."
Stomatológ pre celú rodinu
Hovorca Slovenskej komory zubných lekárov MUDr. Ján Vančo preferuje spoločného stomatológa pre celú rodinu.
"Rodičia idú na oše-trenie, vezmú so sebou aj dieťa, ktoré síce nebude ošetrené, ale v ordinácii uvidí, že sa tam nič strašné nerobí. Postupne si zvyká na prostredie i lekára a keď na vlastné oči zistí, že sa mamičke nič nestalo, začne chápať, že ani jemu sa nič nestane a stráca po-čiatočný strach."
Neošetriteľné deti
"Sú však aj deti tzv. neošetriteľné - hovorí doktorka Lacková - obyčajne ide o deti buď psychicky narušené alebo z domu zle pripravené a potom im už nič nevyhovoríte. V malej hlavičke sa zafixuje, že zubár je najväčšia katastrofa. Také deti je problém ošetriť. Je ich približne päť percent. V spolupráci s rodičmi sa však môže stať z neošetriteľného dieťaťa také, ktoré napokon s ošetrením súhlasí. Prišla raz ku mne mamička s dvanásťročným dievčaťom, ktoré sa správalo doslova hystericky. Odmietlo otvoriť ústa, robilo v ambulancii cirkus a matka sa len prizerala ako so sestričkou okolo dcéry obiehame. Možno by v takom prípade bolo lepšie, keby tam nebola. Uvedomili sme si, že proti hystérii treba bojovať šokom. Pomohol aj v tomto prípade a ošetrili sme jej naraz tri zuby. Pomôcť môžu aj sedatíva. Po nich sa dieťa upokojí a o dve hodiny sa už nepamätá na to, že bolo ošetrené. Chcem však upozorniť na to, že potom dieťa potrebuje dohľad dospelého najmenej tri - štyri hodiny."
Prvá návšteva
"O tom, kedy ísť s dieťaťom k stomatológovi po prvý raz, sa vedú diskusie", hovorí MUDr. JánVančo."Odporúčame rodičom ísť na prvú prehliadku, keď sa prerežú dieťaťu prvé zúbky, najneskôr do 12 mesiacov veku. Treba sa poradiť s lekárom, ako mu čistiť ústnu dutinu. Pri správnej dentálnej hygiene majú deti oveľa menej zubných kazov a sú dokonca prípady, že zubný kaz vôbec nevznikne do pomerne vysokého veku.
Matka by mala konzultovať so stomatológom aj svoju výživu počas tehotnosti, pretože ňou môže významne ovplyvniť kvalitu chrupu dieťaťa.
Lepšia starostlivosť o chrup v detstve znamená kvalitnejší chrup v budúcnosti a teda aj menší strach zo zubára.
Nasucho pri rozprávke
"Deti by mali chodiť pravidelne na preventívne prehliadky. Skúsení stomatológovia tvrdia, že každé dieťa môže vyrásť bez kazov. Pomôže aj správne čistenie, ktoré opäť naučí dieťa zubný lekár. Zuby si môže umývať aj nasucho pri rozprávke v televízii napríklad a v kúpeľni si ich už len krátko dočistí pastou. Keď sa však zubný kaz objaví, treba ho ošetriť, aj keď ide o mliečny zub" - dodáva MUDr. I. Lacková.
Autor: Jana Poláková