BRATISLAVA – Minuloročná kauza Rolanda Tótha ukázala, že prerozdeľovanie peňazí z predvstupových fondov Európskej únie bolo neprehľadné a informácie o pridelených peniazoch ťažko dostupné. Kontrola európskeho úradu OLAF i Národného kontrolného úradu preto žiadala väčšiu prehľadnosť.
Vláda včera spustila internetový informačný systém, na stránke www.vlada.gov.sk sú zverejnené všetky schválené projekty z programu Phare od roku 1998 do roku 2001. V tabuľke sú organizácie, ktoré dostali peniaze, a výška príspevku.
Onedlho by mali pribudnúť tiež správy z výberového konania, dodávateľské zmluvy a prepojenie stránky na obchodný register.
Stránka obsahuje aj zmluvy a projekty, ktoré bežia na základe zmlúv s jednotlivými členskými štátmi únie.
Záujemcovia môžu zistiť, na čo môžu získať peniaze v rámci slovensko-flámskej alebo slovensko-holandskej spolupráce, a stiahnuť si formulár na podanie projektu. Onedlho by sa mali objaviť aj informácie o projektoch z programov ISPA a SAPARD.
Zverejňovanie informácií Slovensko ešte prekonzultuje s Európskou komisiou, pretože podľa podpredsedu vlády Ivana Mikloša dnešná miera prístupu verejnosti k informáciám je nad rámec toho, čo je bežné v členských aj ostatných kandidujúcich krajinách.
Podľa podpredsedníčky vlády Márie Kadlečíkovej okrem tlaku kontrolných inštitúcií si tento informačný systém už dlho žiadali ľudia „zdola“: „Mimovládne organizácie upozorňovali, že sa nezverejňuje, kto bude dodávateľom projektu, na čo prebiehajú výberové konania. Zároveň sa ľudia z regiónov sťažovali, že nemajú dostatok informácií, o aké projekty sa môžu uchádzať, na koho sa obrátiť. Je napríklad zbytočné uchádzať sa malej dedine s 1000 obyvateľmi o program ISPA. V tejto informačnej príručke by to všetko mali prehľadne nájsť – kontakty, adresy, zodpovedné osoby.“
Otázky o predvstupovej pomoci je možné posielať e-mailom, odpovede zodpovedných inštitúcií sa objavia na stránke. (mar)