Predseda opozičných liberálov Guido Westerwelle: Prečo by mal nemecký daňový poplatník ručiť za aktivity ruského štátneho koncernu. FOTO - SITA/AP |
Za tento mandát má dostať štvrťmilióna eur ročne.
V Nemecku Schrödera za to, že prijal ponuku Gazpromu, tvrdo kritizujú. Uplynulý týždeň sa navyše po správe novín Rheinische Post prevalilo, že konzorcium, v ktorom vlastní väčšinu Gazprom, získalo vlani štátnu záruku takmer za miliardu eur.
Podľa informácií denníka Süddeutsche Zeitung rozhodnutie o záruke schválil 24. októbra - štyri týždne pred parlamentnými voľbami - spoločný výbor ministerstiev hospodárstva, financií, zahraničných vecí a rozvojovej pomoci. Kancelársky úrad sa údajne na rozhodovaní nezúčastňoval, prácu výboru zosúlaďovalo ministerstvo hospodárstva. Jeho vtedajší šéf Wolfgang Clement potvrdil, že bývalá červeno-zelená koalícia rozhodla o štátnej záruke bez Schröderovho pričinenia.
Schröder v rozhovore pre denník Handelsblatt povedal, že "o tomto procese nevedel". Podľa neho je rozhodujúce vyhlásenie Gazpromu, že finančný návrh neprijme.
Povedal aj, že podľa neho je ruský prezident Putin "garantom demokratického vývoja tejto krajiny". Zdôraznil, že Rusi sú vyše 40 rokov spoľahlivým dodávateľom plynu a nie je nijaký podnet na domnienku, že by sa v budúcnosti na tom malo niečo zmeniť.
Predseda opozičných liberálov Guido Westerwelle podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung položil rečnícku otázku, prečo by mal nemecký daňový poplatník ručiť za aktivity ruského štátneho koncernu. Denník Bild píše, že štátnou zárukou pre Gazprom sa bude v stredu zaoberať rozpočtový výbor parlamentu, pred ktorým vystúpia ministri hospodárstva Michael Glos a financií Peet Steinbrück.
Opoziční liberáli a Zelení uvažujú o zvolaní vyšetrovacieho parlamentného výboru.