Smer by zmenou dane z príjmov ľuďom ušetril 67 korún mesačne. Pre takú sumu je podľa analytika Poštovej banky Miroslava Šmálka zbytočné komplikovať daňový systém. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Ľuďom, ktorí zarobia ročne viac ako milión korún, chce Smer strhávať vyššiu ako 19-percentnú daň. Strana zatiaľ nemá jasno, akou sadzbou chce milionárov zaťažiť. "Ešte to musíme prerokovať v našich odborných kruhoch, zverejníme to až na budúci týždeň," povedal tieňový minister financií a poslanec Smeru Igor Šulaj
Kozmetická zmena
Smer pripravuje aj iné zmeny. Časť "čistého" daňového základu do 20-tisíc korún ročne plánuje zdaňovať 15 percentami, ľudia, ktorí majú daňový základ vyšší, by zvyšok už zdaňovali po starom, teda 19 percentami. Zmena by všetkým - nielen tým, čo zarábajú málo - ušetrila asi osem stoviek za rok, čo je mesačne 67 korún. "Preto netreba rozbíjať daňový systém," povedal analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Návrh by skomplikoval vyplnenie daňového priznania.
Ľuďom, ktorí zarábajú tak málo, že neplatia žiadne dane, chce Smer každý rok doplácať k príjmu daňový bonus osemsto korún. Návrh, aby štát odľahčil ľuďom s nižšími príjmami, vlani pripravilo aj ministerstvo financií. Uvažovalo o daňovom bonuse, ktorý by pomohol tým, čo zarábajú menej ako osem a pol tisíca hrubého mesačne. Napríklad pracovník, ktorý berie minimálnu mzdu (6900 korún), by si polepšil približne o šesť stoviek mesačne.
Podľa ekonómov by sa rovná daň rušiť nemala. "Hneď ako sa zavedie vyššia sadzba pre lepšie zarábajúcich, stratia motiváciu viac pracovať a zarábať," povedal ekonóm Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Štát by tak mohol prísť o časť daní. "Vytvorilo by to priestor na obchádzanie platenia dane," hovorí ekonóm SAV Viliam Páleník.
Rovnú daň nechcú ešte komunisti
Zrušenie rovnej dane na Slovensku z politických strán okrem komunistov nikto nepodporuje. Proti sú bývalí i súčasní členovia terajšej koalície. "Bolo by vhodné, keby terajšia daňová politika ostala aj po voľbách, lebo sa osvedčila," povedal poslanec SMK Iván Farkas. SMK by podľa neho nemala problém s dvoma sadzbami DPH, ako to navrhuje Smer.
Rovnú daň z príjmov sa nechystá zrušiť ani HZDS, SF či SNS. "V žiadnom prípade by sme to nepodporili," povedal poslanec a ekonóm SF Branislav Opaterný. Podobne sa vyjadril aj šéf SNS Ján Slota.
SF nie je proti ďalšiemu návrhu Smeru - znížiť spotrebné dane - ale s podmienkou. "Nebránili by sme sa tomu, ak sa budú súbežne znižovať aj výdavky v štátnom rozpočte."
Ekonóm HZDS a europoslanec Sergej Kozlík povedal, že Mečiarova strana by sa so Smerom vedela dohodnúť na podpore sociálne slabších skupín, ale "rovnú daň by sme nerušili, pretože daňový systém nie je možné meniť každú chvíľu".
Návrh reformy z dielne Smeru má podľa Kozlíka viacero chýb. Kritizuje najmä zníženie spotrebných daní. "Sledujú tým síce snahu odbremeniť slabších, no nevyhli sa chybe, že odľahčia aj bohatších, pretože tí napríklad míňajú viac peňazí na benzín." Kozlík aj ďalší ekonómovia sú aj proti zdaňovaniu dividend. "Išlo by o dvojité zdanenie, príjem z dividend už bol raz zdanený ako zisk," povedal Páleník.
Čo chce Smer zmeniť v daniach
* zníženie dane z príjmov pod 130-tisíc korún ročne na 15 percent
* zaviesť daňový bonus 800 korún ročne pre pracujúcich, čo neplatia dane
* zvýšiť daň pre tých, čo ročne zarobia viac ako milión korún
* znížiť DPH na knihy, základné potraviny, energie (najprv na 14, neskôr na 10 percent)
* znížiť spotrebné dane z benzínu o 90 halierov a nafty o 1,8 koruny na liter
* znovu zaviesť daň z dividend a podielu na zisku
* zvýšiť daň pre banky a monopoly na 25 percent