BRATISLAVA - Hrádza rieky Morava sa pred niekoľkými rokmi na slovenskej strane znižovala, lebo bola vyššia ako na českej strane. Morava je hraničná rieka a podľa pravidiel majú byť na oboch stranách rovnaké.
Je to dvojkilometrový úsek pri obci Kopčany, ktorú v posledných dňoch ohrozuje vysoká voda, a hrádzu museli umelo zvyšovať tisíckami vriec s pieskom. Česi svoju hrádzu zvyšovať nechceli, takže slovenská musela ísť o pár desiatok centimetrov dolu.
V úseku nad Kopčanmi je síce aj po znížení hrádze rezerva asi 70 centimetrov, o 200 metrov nižšie je v posledných dňoch voda tesne pred vyliatím.
Peter Minárik zo Slovenského vodohospodárskeho podniku hovorí, že pôvodná hrádza bola zničená a rozmočená. Pred troma rokmi ju rekonštruovali, Česi s tým súhlasili pod podmienkou, že hrádzu v tomto úseku znížime na ich úroveň.
Do včera večera držali hrádze na slovenskej časti Moravy dobre. V Česku však praskla hrádza Moravy pri Olomouci a v Rakúsku na jej dolnom toku.
Na Slovensku podľa Minárika nemáme na protipovodňovú ochranu veľa peňazí, ale je lepšie organizovaná, ako napríklad v Česku. "U nás je protipovodňová ochrana vecou odborníkov vodohospodárskeho podniku, v Česku do toho zasahuje samospráva."
U nás narobila problémy riečka Myjava, ktorá sa do Moravy vlieva. Veľké starosti s ňou mali v Prietrži a Jablonici. Dedinčania sa sťažovali, že Myjava im robí problémy každý rok a vodohospodári s tým nič nerobia. Podľa Minárika je problém v tom, že rieka je v pásme vysokých stupňov ochrany prírody. "My sme tam chceli všeličo urobiť, ale je to problém. Navyše, ťažko sa reguluje, V niektorých úsekoch kľučkuje medzi domami," povedal Minárik. (rf)
Doterajšia bilancia povodní
Postihnutých je 200 miest a obcí.
Zaplavených je 1291 obytných domov.
Zaplavených bolo skoro 2200 hektárov.
Do včera rána evakuovali 474 obyvateľov, popoludní evakuovali ďalších, napríklad celý detský domov v Štúrove (50 detí plus personál).
Povodne si vyžiadali dva ľudské životy.
Pomáhalo 1000 hasičov a 500 vojakov. Spolu sa do prác zapojilo 4668 ľudí.
Pri spevňovaní hrádzí použili 190-tisíc vriec s pieskom.
Nasadené sú štyri vrtuľníky, 126 nákladných áut, deväť záchranných člnov.