Stavebníci vedia, že pálená tehla je najvhodnejším ekologickým materiálom, ktorý minimálne zaťažuje životné prostredie. Dôsledkom je výrazný nárast dopytu už od roku 2001. Podľa odborníkov na stavebnú fyziku však existujú aj ďalšie dôvody pre uprednostňovanie tehál. Sú to najmä požiarna odolnosť, pevnosť, tvarová stálosť, tepelná izolácia, úspora energie, samotná životnosť tehlových stavieb, ale aj fakt, že vaše bývanie nebude zaťažené žiarením. Slovensko tak kopíruje trend z európskych krajín, v ktorých sa tiež ľudia vracajú k páleným tehlám.
Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Jána Majerského však treba pri voľbe medzi tehlou a betónom zvažovať všetky kritériá. "Zostávam neutrálny," hovorí diplomaticky. Pri voľbe materiálu rozhoduje podľa neho typ stavby, veľkosť, účel využitia a konštrukčný systém. No predovšetkým podlažnosť objektu, pretože tehla sa môže ako samostatný nosný prvok použiť len do výšky šiestich podlaží. Pri vyšších stavbách nastupuje betón, prípadne betónová kostra s výplňou z murovacích materiálov.
V nižších domoch odborníci jednoznačne odporúčajú klasický murovací materiál, pretože má lepší vlhkostný režim (na rozdiel od betónu, ktorý je tuhší a po obložení vonkajších stien nedýcha). Navyše je drahší, pretože jednotlivé detaily betónových konštrukcií si vyžadujú dôkladnejšie riešenie. Veľká pozornosť sa tiež musí venovať zvarom výstuže, aby neutrpela životnosť. Skrátka a dobre - betón je síce rýchlejší, ale zato drahší.
Pórobetón stále v hre
Na trhu stavebných materiálov stále zotrváva ďalší fenomén - pórobetón. Ťaží najmä z nedávnej tradície a nižšej ceny. Rozmach využitia pórobetónu siaha do 50-tych rokov minulého storočia, keď stavebný priemysel potreboval rýchlo vyrábať lacné stavebné materiály. Práve pórobetónové kvádre sa ukázali ako vhodná alternatíva k dovtedy prevládajúcim tehlám. V prospech šedých kvádrov z popolčekov hovorí predovšetkým cena, ktorá je takmer o tretinu nižšia ako pri pálenej tehle. Biely pórobetón, ktorý sa vyrába z piesku, je už drahší. Rozdiel medzi týmito dvoma druhmi materiálov je v ich tepelno-izolačných vlastnostiach. Aby sa dosiahol ten istý efekt, musí byť tvárnica zo sivého pórobetónu o niekoľko centimetrov širšia ako z bieleho. Nadbytočné centimetre tak ukrajujú z drahej stavebnej plochy. Všeobecne sa však pórobetón kvalitou tehle nikdy nevyrovná. Preto si treba dobre rozmyslieť, či je na mieste šetriť peniaze takýmto spôsobom.
Porovnávať s porovnateľným
Murovacích materiálov je na slovenskom stavebnom trhu skutočne dostatok. Pravidlo číslo jeden, ku ktorému sa stále treba vracať, teda znie: porovnávať len porovnateľné.
Do úvahy musíme pritom brať nielen cenu samotného materiálu, ale aj jeho ekologické vlastnosti a rýchlosť alebo cenu výstavby. No k základnej cene musíme prirátať aj položky za dopravu, skladovanie i údržbu po zabudovaní počas celej životnosti objektu. Pravda, 80 per-cent zákazníkov si prichádza po výrobky priamo do závodu a odmieta za drahú dopravu platiť. No aj tak sa po zrátaní všetkých parametrov celkom pokojne môže stať, že pôvodne najlacnejší materiál vôbec nezvíťazí. Pozor teda na reklamné triky stavebných spoločností, ktoré môžu zahmliť skutočný stav. (pr)