Tohtoročná zima lámala rekordy - a bohužiaľ nielen tie teplotné. Nízke teploty a návaly snehu spôsobili, že túto zimu začali padať strechy. Počasie nemôžeme ovládnuť, ale strechu môžeme správne navrhnúť a realizovať.Strechy túto zimu padali vo viacerých krajinách Európy a neobišli ani Slovensko. Išlo hlavne o poškodenia plochých striech, napríklad na športových halách, supermarketoch, ale nevyhli sa im ani šikmé strechy, ktoré na Slovensku prevládajú.
Škody na strechách spôsobilo neúmerné zaťaženie zľadovateným snehom. Ak má strecha rodinného domu plochu 200 štorcových metrov a leží na nej 30 až 50 centimetrov zmrznutého snehu, môže sa stať, že jeho celková hmotnosť dosahuje až 40 ton - približne toľko váži jeden tank. Vo výhode sú šikmé strechy, ktoré umožňujú zosúvanie snehu a tým čiastočne bránia preťaženiu strechy.
Preto je dôležité dodržiavať zásady správneho navrhovania a realizácie striech - len tak je možné predísť problémom, ako je napríklad extrémne snehové zaťaženie.
Ak chcete, aby vás strecha prežila, nemali by ste na nej šetriť, ale poradiť sa s profesionálmi o každom detaile - od nápadu až po realizáciu. Všetko to začína konzultáciou u statika, pokračuje kvalitnou nosnou konštrukciou, výberom vhodnej strešnej krytiny a celého strešného systému s doplnkami až po realizáciu skúsenými a licencovanými pokrývačmi. Niektorí výrobcovia striech ponúkajú v tejto oblasti poradenstvo. Poskytnú vám komplexný bezplatný servis, ktorý zahŕňa výber vhodnej strešnej krytiny, výpočet ceny strechy, obhliadku pred realizáciou a kontrolu strechy po jej dokončení.
Zabrániť škodám, ktoré môže spôsobiť extrémne zaťaženie snehom, pomáha aj správne navrhnutá protisnehová ochrana.
Je dôležitá najmä v oblastiach s častými a výdatnými snehovými zrážkami. Optimálne je, pokiaľ je rovnomerne rozložená po celom povrchu strechy.
Antóna Paričiová