Pred rokom sme sa rozhodli presťahovať mimo mesta do rodinného domu. Vyhliadli sme si starší dom - bol síce v dosť zúfalom stave, ale vzali sme to ako výzvu. A hneď sme začali s rekonštrukčnými prácami: výmenou okien, elektroinštalácie, omietok, aj strechy. Z domu postaveného pred dvadsiatimi piatimi rokmi sme chceli urobiť funkčné bývanie s nižšími nárokmi na spotrebu energie.Štartovacie podmienky neboli ideálne - materiály použité pri výstavbe mali určité technologické obmedzenia. Preto sme sa zamerali na to, aby sme čo najviac využili možnosti zníženia energetických nárokov rodinného domu. Popri zateplení, vybudovaní teplovzdušného krbu a vlastnej studne, nás zaujala ešte ďalšia možnosť: využiť na ohrev vody slnečnú energiu. A pretože solárna technika je finančne náročná, skromne sme dúfali, že aj u nás (podobne ako v krajinách Európskej únie) existuje možnosť získať štátnu pomoc. Impulzom bola aj návšteva v Nemecku - tam sú technickým novinkám naklonení. Štát totiž svojich občanov prostredníctvom dotácií vychováva k ekologickému mysleniu. Na Slovensku je to však naopak: občan musí vychovávať štát.
Šetri a ochraňuj, len ministerstvo neotravuj
Začala som zháňať informácie o tom, ako naša legislatíva podporuje environmentálne projekty. Na ministerstve životného prostredia spočiatku akoby mojim otázkam nerozumeli - odkazovali ma na rôzne fondy EÚ. Nakoniec som však našla kompetentných. Mimochodom práve ministerstvo je zriaďovateľom Environmentálneho fondu, ktorý má prijímať a hodnotiť žiadosti o podporu pri zavádzaní rôznych ekologických opatrení. Na informačnom oddelení ministerstva však o niečom takom nemali ani potuchy. Na internete som si našla stránku Environmentálneho fondu. Tu som sa začiatkom júna uplynulého roku informovala na poskytnutie dotácie na solárny systém pre fyzickú osobu. A čuduj sa svete - odpoveď znela: "Áno, podajte si žiadosť".
Podľa zákona má každý slovenský občan možnosť požiadať o podporu činností zameraných na ochranu ovzdušia, ozónovej vrstvy Zeme, vôd, prírody a krajiny. Presne o to nám šlo. Žiadateľ sa však musí na nákladoch podieľať minimálne piatimi percentami.
Prikročili sme teda ku komunikácii s Environmentálnym fondom. Dozvedeli sme sa, že nová vyhláška platí iba od 1. mája 2005 a oni nemajú tlačivo. Bude hotové do konca júna. Tlačivo sa objavilo na stránkach fondu asi v polovici októbra, pričom ten, kto chcel požiadať o dotáciu na ten rok, musel podať žiadosť do 31. októbra.
Šetri, ak si dosť bohatý
A záver našej story? Podali sme žiadosť a začalo obdobie šťastného očakávania. Samozrejme sme chápali, že na posúdenie všetkých prijatých žiadostí potrebujú čas. Ten však trošku tlačil aj nás.
Háčik je totiž v tom, že nemôžete kúpiť a inštalovať ani jednu rúrku skôr, ako uzrie svetlo sveta rozhodnutie o poskytnutí dotácie. Ak si zoberiete pôžičku a kúpite solárny systém vopred, nesmiete už o dotáciu žiadať. Takže sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou a čakať. Ale dokedy? Azda najobľúbenejším slovom úradníkov je: "nevieme".
Netušia, kedy sa budú posudzovať žiadosti - len smelo pripomínajú, že zákon im nestanovuje na vydanie posudku žiadnu lehotu a že nemajú povinnosť žiadateľov informovať - o tom, či bola dotácia odsúhlasená, ani o dôvodoch zamietnutia. Ak vás to zaujíma, musíte pravidelne sledovať internetovú stránku fondu a čakať, kým sa na nej objaví zoznam organizácií, ktorých žiadosti boli schválené.
Naschvál som použila slovo "organizácie" lebo od roku 2000 putujú príspevky zo Štátneho fondu životného prostredia iba obciam, eseróčkam či nadáciám. Nikdy nie fyzickým osobám. Ľahko sa teda môže stať, že finančnú
pomoc, jednoducho nedostanete, hoci ju vyhláška nevylučuje.
A keby vás zaujímalo, či je prideľovanie dotácií transparentné, skúste si to overiť. Na otázky nám do uzávierky tejto prílohy nebol ochotný odpovedať nikto z ministerstva životného prostredia. A na sekretariáte fondu sa čudujú, že sa tomu čudujem.
Naša nádej v štátnu pomoc sa rozplýva. Čo ďalej? Máme dve možnosti. Ešte chvíľu počkať, či motyka vystrelí, alebo financovať solárny systém z vlastného vrecka.
Neoficiálne nám poradili, aby sme si našli človeka, ktorý má zvláštnu schopnosť: vie vybaviť dotácie. Nemáte niekto jeho telefón?
text Beata Plachá