projekt, chceme zrazu o všetkom rozhodovať.Keď mladí ľudia uvažujú o tom, či začať stavať rodinný dom, väčšinou najprv ponavštevujú známych, prezerajú katalógy, premýšľajú, hľadajú inšpiráciu. To sú zvyčajne prvé kroky k predstave, ako by malo vyzerať ich budúce bývanie.
Mnohí navštívia aj špecializované výstavy - tam sa zase môžu lepšie zorientovať v novinkách a získať odborné rady. Domov odchádzajú s desiatkami katalógov a prospektov. Nájdu v nich nielen užitočné informácie, ale aj adresy a kontakty na stavebné firmy, projektantov a architektov, ale aj na firmy, ktoré im dokážu ponúknuť zariadenie pre celý dom.
V stavebných alebo projekčných firmách, ktoré sa špecializujú na výstavbu bytov a rodinných domov, aj pri návšteve predajní so stavebninami majú možnosť získať viac informácií o nových materiáloch a technológiách. A pretože stavanie domu znamená viac ako len vytiahnuť múry, prídu na rad prirodzene aj trendy v oblasti strešných systémov, zatepľovania či vykurovania (na slovenskom trhu sú to v súčasnosti nízkoteplotné, kondenzačné kotly, solárna technika, podlahové kúrenie a iné). Niekedy nie je ľahké zorientovať sa vo všetkých týchto oblastiach, pretože modernizácia a vývoj technológií poznačili aj systémy zateplenia, materiály na výstavbu domov a strešné krytiny. A noviniek je neprehľadné množstvo.
Katalógový dom alebo vlastný sen
Nabití novými skúsenosťami a vedomosťami sa rozhodujú medzi katalógovým domom a vlastným jedinečným projektom. Katalógov rodinných domov je na Slovensku niekoľko a katalógový dom síce môže byť lacnejší ako individuálny návrh, väčšina ľudí má však v hlave svoj vysnívaný dom s presne určeným počtom izieb, kúpeľní aj s doplnkami. Preto sa len veľmi malé percento ľudí rozhodne nechať si postaviť dom z katalógu bez akýchkoľvek úprav. Katalógový dom možno síce čiastočne upraviť, tým sa však projekt predražuje. "Veľa ľudí si myslí, že ušetrí, ak sa rozhodne pre katalógový projekt. Dom ušitý na mieru sa však naozaj oplatí a v konečnom dôsledku môže vyjsť aj lacnejšie," vysvetľuje architekt Matej Grébert z bratislavskej firmy Compass.
Tí, ktorí majú vlastný pozemok, musia už investovať len do nového domu. Ak majú vlastnú predstavu a skutočne im záleží na tom, ako bude ich budúci dom vyzerať, sú ochotní investovať do projektu. I tak sa však až polovica budúcich majiteľov rodinných domov podriaďuje maximálnemu rozpočtu. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí zvažujú všetky možnosti projektu, výhody a nevýhody materiálov ešte predtým, ako zadajú projekt stavebnej firme. Niektorých pri rozhodovaní určite motivuje aj snaha ušetriť v budúcnosti na energiách a preto, sa im zdá výhodnejšie použiť drahší a kvalitnejší materiál, aby neskôr "prekúrili" menej peňazí. "Pri objednávaní projektu zaujíma klientov hlavne optimalizácia nákladov, najpriaznivejšie využitie projektu a jedinečnosť," tlmočí svoje skúsenosti architekt Matej Grébert a dodáva: "Ľudia sú rôzni. Pre niektorých je snaha o jedinečnosť projektu a príprava projektu na mieru ich požiadaviek na prvom mieste. Majú presnú predstavu o umiestnení domu podľa svetových strán, výhľade na okolie aj o prístupových cestách k domu. Prevaha je však tých, čo majú stanovený určitý rozpočet a viac ich zaujíma výber použitého materiálu, systém zateplenia a vykurovania. Snažia sa ušetriť."
Architekti a ich klienti
Každoročne sa na Slovensku koná niekoľko výstav zameraných na nové trendy v bývaní a nové technológie v stavebníctve. Navštívia ich tisíce ľudí. Slováci sú dosť konzervatívni, a hoci ich novinky na trhu zaujímajú, v prevažnej miere pri výstavbe domu siahajú po tradičných materiáloch. Nie je to však pravidlo. Niektorí si veľmi radi nechajú poradiť od odborníka a záleží aj na tom, či ich architekt dokáže presvedčiť o kvalite určitého materiálu alebo zaujímavom riešení domu.
"Pomer cena a výkon je u nás zatiaľ diskutabilná," hovorí architekt Juraj Benetin, spolumajiteľ firmy Compass. Až 50 percent ľudí doma aj v zahraničí sa pri plánovaní bývania rozhoduje na základe voľných finančných prostriedkov. Bývanie v rodinnom dome nie je iba otázkou jednotlivca, ale celej rodiny. Architekti sa snažia vyjsť klientom v ústrety, aby boli s projektom maximálne spokojní. Niekedy sa stane, že ich snaha splniť klientovi jeho predstavy je prehnaná. Navrhnutý projekt nielenže nespĺňa požiadavky klienta, ale nie je pre neho ani vhodný. Ak sa chcú všetci rodinní príslušníci cítiť v novom dome skutočne ako doma, mal by rešpektovať nielen osobné túžby členov rodiny, ale aj spĺňať všetky predpoklady na príjemné bývanie.
Kristína Nogová