
Klienti nebankových inštitúcií sa organizovane stretávajú. Najväčšia demonštrácia ich nespokojnosti s vládou je naplánovaná na dnes. Pred budovou NR SR chcú žiadať opatrenia na ochranu poškodených klientov. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Spoločnosti B.M.G. a Horizont by už nemali byť úspešné v snahe zbavovať sa svojho majetku ešte pred konkurzom. Mesiac po oznámení nesolventnosti ustanovil Krajský súd v Košiciach predbežných konkurzných správcov v oboch firmách.
Tí majú zamedziť ďalšiemu tunelovaniu podniku. Konatelia firiem totiž potrebujú ich súhlas k akémukoľvek nakladaniu s majetkom. „Bez jeho súhlasu sú právne úkony neplatné,“ vysvetlil hovorca súdu v Košiciach Juraj Spoliga. Úlohou predbežných správcov bude zistiť stav majetku, preskúmať obchodné knihy a prípadne navrhnúť vyhlásenie konkurzu.
Podobne sa úrady zachovali aj voči firme Sporoinvest. Krajská prokuratúra v Košiciach zablokovala jej bankové účty, čím podľa vedenia firmy znemožnila vyplácanie vkladov klientov. „Momentálne sú v súvislosti so spoločnosťou Sporoinvest vykonávané opatrenia, ktoré sú predmetom utajených skutočností a nemožno o nich podávať žiadne informácie,“ komentoval blokovanie účtov Jozef Sonderlich z prokuratúry v Košiciach.
Majetok skrachovaných nebankových inštitúcií by mal byť definitívne jediným zdrojom pre čiastočné uspokojenie ich veriteľov. Vláda totiž včera schválila dokument, v ktorom odmietla odškodnenie klientov. Vicepremiér Ivan Mikloš odmietol priamu zodpovednosť vlády za krach a zdôraznil, že pričinenie niektorých štátnych inštitúcií sa bude skúmať. „Faktom je, že existovalo viacero podnetov na preskúmanie zákonnosti ich činnosti, takže je dôvod sa domnievať, že mohlo dôjsť minimálne k nedôslednému konaniu niektorých štátnych inštitúcií, konštatoval Mikloš. Medzi inštitúciami, ktoré sa podieľali na tvorbe správy o nebankových subjektoch sú ministerstvá spravodlivosti, vnútra a financií, daňové riaditeľstvo, úrad pre finančný trh a národná banka. Výsledky skúmania miery ich viny by mali byť známe do jedného mesiaca. Konanie súdov, ktoré sa za pomalý postup v kauze B.M.G. a Horizont stali terčom kritiky, chce vláda ovplyvniť len v rámci zákonných právomocí. „Vláda samozrejme nebude zasahovať do výberu správcov konkurzných podstát, ale chceme využiť našu zákonnú možnosť na dozor nad konkurzom,“ vyhlásil Mikloš.
(kj, sita, jj)