
Bratislavská ružinovská nemocnica rozhodnutím ministra Kováča od 1. decembra stratila právnu subjektivitu a organizačne ju včlenili pod Fakultnú nemocnicu. Zamestnanci oboch nemocníc proti fúzii okamžite protestovali.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Zlúčenie dvoch veľkých bratislavských nemocníc manažoval riaditeľ sekcie operatívnych činností na ministerstve zdravotníctva Rudolf Štefanovič, ktorý je v súčasnosti obvinený z brania úplatku vo výške 2 milióny korún. Proti fúzii Fakultnej a ružinovskej nemocnice, ktorá náhle prebehla v decembri minulého roka, protestovali zamestnanci oboch nemocníc a poukazovali na nevýhodnosť a nejasnosť tohto kroku.
Zamestnanci bývalej Nemocnice s poliklinikou v Ružinove včera poslali ministrovi zdravotníctva otvorený list, v ktorom poukazujú na možné korupčné pozadie fúzie. „Už pri zlúčení sme si kládli otázku, čomu, respektíve komu má zlúčenie pomôcť. Mali sme podozrenie, že dôvodom nie je snaha o riešenie situácie v bratislavskom zdravotníctve, ale osobný prospech úzkej skupiny ľudí, ktorí zlúčenie pripravili. Predpokladali sme, že proces zlučovania a s ním spojené privatizačné aktivity, rekonštrukčné práce a budovanie nových priestorov budú pri nejasnosti celého zámeru možnosťou pre korupčné správanie. Vo svetle súčasných udalostí na ministerstve zdravotníctva toto naše podozrenie hraničí s istotou,“ uvádza sa v liste.
Rudolf Štefanovič viedol pracovnú skupinu, ktorá rokovala o príprave fúzie dvoch veľkých nemocníc od roku 2000, v lete 2001 vedenie projektu prevzal generálny riaditeľ sekcie zdravotníckych činností ministerstva Dušan Hlavačka. Fúzia sa nakoniec uskutočnila náhle rozhodnutím ministra k 1. decembru 2001.
„V plánoch ministra na rozvoj Fakultnej nemocnice sa objavila koncepcia privatizácie častí Fakultnej nemocnice, napríklad rádiodiagnostického centra na Mickiewiczovej. Zákon však nepovoľuje privatizáciu fakultných nemocníc a nemocníc tretieho typu. Minister navrhuje niečo, čo nie je v súlade so zákonom,“ hovorí Peter Breier, primár psychiatrie z Ružinova.
Zamestnanci nemocníc tvrdia, že zlúčenie neprinieslo nijaký prospech, ani zlepšenie služieb pacientom. Naopak, rastú dlhy. „Obidve nemocnice majú v dôsledku nového cenového výmeru menej peňazí ako vlani, a zároveň nedostali peniaze navyše na financovanie nevyhnutných krokov spojených so vznikom novej organizácie,“ hovorí Marián Kollár, predseda Lekárskeho odborového združenia a pracovník Fakultnej nemocnice. Nový softvér, ktorý spojil informačné systémy nemocníc, stál vyše milióna, nové pečiatky niekoľko sto tisíc. „Mali sme lepšie dodávateľské vzťahy ako Fakultná nemocnica. Na ich základe sme mali isté zľavy pri nákupoch. Toto už nemáme. Zhoršila sa situácia v zásobovaní liekov,“ hovorí Katarína Sedláková z ružinovskej nemocnice. Zdravotníctvo tak zbytočne prichádza o peniaze.
Pracovníci nemocnice preto naliehavo žiadajú ministra Kováča, aby fúziu zrušil.
(mar)