Ak rodič nechce dať dieťa do materskej školy, nemusí. Zákon mu to neprikazuje. Ak však tento rok schvália nový školský zákon, každé dieťa bude musieť rok pred nástupom do školy povinne navštevovať aj materskú školu. Táto zákonná norma môže v prvom roku pripraviť niektorým rodičom horúce chvíle: ak sa rozhodnú, že svoje dieťa do materskej školy nezapíšu (zápisy bývajú v marci) a zákon im to „prikáže“ napríklad v máji alebo júni, nemusí už byť v najbližších škôlkach žiadne voľné miesto. Aby však naplnili literu zákona, budú musieť svoje dieťa do nejakej škôlky zapísať – aj keď bude nepríjemne ďaleko.
Ministerstvo školstva je spokojné, že hoci doteraz bolo rozhodnutie na rodičoch, väčšina z nich svoje deti do materských škôl zapísala. Dnes posledný ročník materských škôl navštevuje v priemere 90 percent slovenských detí – zaškolenosť je teda 90-percentná.
Faktorov, ktoré vplývajú na rozhodnutie rodiča dať či nedať dieťa do škôlky, je viac. Napríklad nezamestnanosť rodičov, dĺžka materskej dovolenky, špecifické podmienky regiónu (napríklad vysoká koncentrácia rómskych obyvateľov), zriaďovanie prípravných ročníkov v základných školách, nedostatok miest v materských školách, ale aj neodborné riadenie materských škôl niektorými okresnými úradmi.
Aj preto v niektorých obciach a okresoch nie je zaškolenosť detí taká vysoká, ako by si ministerskí úradníci želali. Najnižšia v kraji, ale aj na Slovensku je v okrese Michalovce – 68,88 percenta. (sr)