V zaplavenej časti Olomouca Černovír uviazlo vo vode aj auto krízového štábu. FOTO - ČTK |
Hladina rieky klesá veľmi pomaly. Záplavami hrozí aj Dunaj na území Maďarska a RumunskaOLOMOUC - Voda z pretrhnutej povodňovej hrádze na rieke Morave včera predpoludním zaplavila asi pätinu severomoravského mesta Olomouc. Na niektorých miestach voda dosiahla asi metrovú výšku. Trhlinu v hrádzi sa podarilo zaceliť, situácia však bola kritická. Voda mohla preraziť na inom mieste hrádze.
Záchranári sa snažili evakuovať ľudí z postihnutých oblastí, väčšina však odmietla opustiť svoje domy a pozorovali z okien ako voda stúpa. "Ľudia o evakuáciu nemajú záujem a pritom ostali bez elektriny, plynu aj vody," hovoril mladý záchranár, ktorý ľudí zvážal na ťažkom vojenskom vozidle. Tí čo odišli, sledovali situáciu z diaľky a dúfali, že voda čoskoro klesne a budú sa môcť vrátiť domov. Hladina rieky už nestúpala, očakával sa však len jej veľmi pomalý pokles.
Dramatická situácia bola aj na iných miestach českej republiky. Na viacerých riekach čakajú kulmináciu vodných tokov dnes. Stav ohrozenia včera platil na 53 miestach, z toho 23 bolo v povodí rieky Moravy.
Hladina Labe v severných Čechách ďalej stúpa a včera napoludnie dosiahla v Ústí na Labem úroveň 8,4 metra a môže ešte stúpnuť na 8,8 metra. Za normálnych okolností má 2 metre. Hasiči a dobrovoľníci spevňovali hrádze vrecami s pieskom. Podľa stredočeského hajtmana Petra Bendla sa uvažuje o evakuácii až 2-tisíc ľudí v okrese Mělník.V Prahe sa vodohospodárom darí Vltavu zvládnuť.
"Zatiaľ nás priamo neohrozujú žiadne tragické udalosti, stále však nemáme situáciu pod kontrolou. Veľa záleží na počasí," zhodnotil celkovú situáciu český premiér Jíří Paroubek. Najbližších 10 dní bude podľa neho kritických.
V Budapešti v sobotu začali stavať hrádze proti hroziacej povodni. Stále väčšie problémy vznikajú na južnom toku Dunaja v Rumunsku, kde rieka zaplavila takmer tisíc hektárov ornej pôdy a desiatky domov.
(tasr, čtk, jah)