"Bojím sa každého centimetra," hovoril starosta obce Trstice, kde od piatku hrozilo pretrhnutie hrádze Čiernej vody. Občania spolu s vojakmi a hasičmi nanosili k brehu tisíce vriec piesku, aby ochránili dedinu. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ |
Najvážnejšia povodňová situácia v celej Európe je v susednom Česku.
Rozvodnenej Morave neodolala hrádza nad Olomoucom a približne pätina mesta sa ocitla pod vodou. Väčšina obyvateľov v postihnutých štvrtiach odmietla výzvy na evakuáciu. Hrádzu sa podarilo opraviť, voda však klesala len po centimetroch.
Kritická situácia je aj na rieke Dyje.
O tom, ako sa ďalej bude situácia vyvíjať, rozhodne počasie v nasledujúcich dňoch, povedal premiér Jiří Paroubek. V Česku sa však už teraz rozpútala diskusia, že štát napriek opakujúcim sa záplavám neinvestuje peniaze na opatrenia proti povodniam.
Na Slovensku zažívali najväčšiu drámu obyvatelia Trstíc v okrese Galanta. Celý víkend upevňovali hrádzu Čiernej vody, aby sa nevyliala do dediny. Okolo tisíc ľudí nanosilo k brehu 95-tisíc vriec s pieskom. Pomáhala aj armáda. Do dediny sa prišiel pozrieť aj premiér Dzurinda a povedal, že vláda obciam postihnutým povodňami pomôže. Koľko peňazí im dá, zatiaľ nepovedal.
Nevypočítateľná situácia bola na východnom Slovensku. Voda striedavo klesala a stúpala. Najväčšie nebezpečenstvo hrozilo obciam pri riekach Bodrog a Ondava.
Pri obci Beša v okrese Trebišov vzniklo z večera do rána jazero - vodohospodári v snahe zabrániť záplavám vypúšťali vodu do najväčšieho suchého poldra v strednej Európe. (čtk, bej, sen)