Palestínsky premiér Ismail Haníja chce zmeniť kultúru na palestínskych uliciach. Už žiadne násilie, prestrelky, vybavovanie si starých účtov a bezvládie. Všade má byť pokoj a každému bude jasné, kde je jeho miesto. Posledné udalosti v pásme Gazy však ukazujú, že Haníja aj Palestínčania majú pred sebou dlhú cestu. Cez víkend sa na uliciach strieľalo, a to nielen do vzduchu (zabití boli štyria a zranení 36 ľudia) a Haníjove výzvy na pokoj zbraní nikto nepočúval. Navyše viaceré militantné skupiny premiérovi odkázali, nech neráta s tým, že budú rešpektovať jeho príkazy.
Dramatické udalosti v Gaze vyprovokovalo piatkové zavraždenie teroristu z Výborov ľudového odporu Abdela Karima Kúka. Najprv všetci tvrdili, že auto, ktoré vybuchlo, keď okolo neho Kúka prechádzal, odpálili Izraelčania. Izrael sa Kúku zodpovedného za viac atentátov pokúšal niekoľkokrát zabiť, tentoraz však vyhlásil, že to nebolo v jeho réžii. Kúkovi priaznivci potom vinu hodili na palestínsku bezpečnosť ovládanú hnutím Fatah, ktorý v januári prehral voľby s Hamasom. Fatah to odmietol, podľa palestínskeho reportéra Chalída Toameha mal však na vraždu silný motív. Kúka bol kedysi policajným dôstojníkom, ale zradil a pridal sa k teroristom. Povrávalo sa, že bol zapletený aj do vraždy Músu Arafata, bratanca Jásira Arafata a obávaného šéfa palestínskej tajnej služby. Kúkovi priatelia tvrdia, že Fatah mu to nikdy neodpustil a stále naňho poľoval.
Kúkovi ľudia preto začali strieľať na členov Fatahu a pripojili sa k nim aj priaznivci Hamasu. V Gaze nastal chaos. Ako ho nová vláda zastaví, keď má slabý vplyv na rôzne palestínske frakcie aj na oficiálnu palestínsku bezpečnosť, nie je zrejmé. Ak by chcel Haníja zaviesť poriadok, musel by odzbrojiť neoficiálne armády všetkých palestínskych frakcií. To sa neodvážil urobiť žiadny palestínsky líder. V Haníjovom prípade je to o to komplikovanejšie, že by musel rozpustiť aj militantnú zložku Hamasu, čo od neho požaduje západné spoločenstvo a on to tvrdohlavo odmieta.
Súčasný chaos môže viesť aj k totálnej konfrontácií medzi Fatahom a Hamasom. To by znamenalo občiansku vojnu na palestínskych územiach.