Východniari, Kysučania, poďme domov!

Prekrížený znak Bratislavského hradu a výzva, aby sa mladí ľudia vrátili naspäť do rodných regiónov sa od tohto víkendu objavuje na bilbordoch na hlavných ťahoch z ...

Návrat mladých programátorov do rodných regiónov by sa nemal zastaviť v Žiline. Najviac ľudí sú schopné zamestnať IT firmy na východe krajiny.

FOTO - SME

Prekrížený znak Bratislavského hradu a výzva, aby sa mladí ľudia vrátili naspäť do rodných regiónov sa od tohto víkendu objavuje na bilbordoch na hlavných ťahoch z hlavného mesta do Žiliny a Košíc či na vlakových staniciach. Je to začiatok náborovej kampane jednej z dcérskych firiem nadnárodného gigantu Siemens Program and System Engineering - PSE. "PSE plánuje do konca budúceho roka zvýšiť počet softvérových expertov zo súčasných 150 asi na tristo," povedal hovorca Siemensu Tomáš Král. Firma s vlaňajším obratom na Slovensku vyše 1,1 miliardy korún vyvíja softvér v Košiciach už desať rokov. Ďalšie centrá má v Piešťanoch a Žiline. Tie chcú prijať dovedna ďalších asi 160 programátorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské Sillicon Walley?

Expanzia do regiónov by mala pokračovať, pretože PSE plánuje do roku 2010 narásť na 1500 zamestnancov, čo predstavuje nárast asi o 500 IT odborníkov. Podľa šéfa PSE v Košiciach Mariána Zorkovského plánujú v metropole východu expandovať aj ďalšie zahraničné IT firmy. Spoločnosť Ness so 70 zamestnancami chce prijať ďalších vyše sto, o desiatky programátorov má záujem spoločnosť T-Systems. V regióne sú ešte desiatky menších IT firiem.

"Z Košíc a okolia by sa mohlo stať akési slovenské Sillicon Walley," dodáva Král. Znamená to, že v malej oblasti by sa s podporou samosprávy koncentrovali stovky IT odborníkov napojených na univerzity. Podmienky vytvorené už sú. Napríklad Siemens pred tromi rokmi Technickej univerzite v Košiciach zaplatil softvérové laboratórium a vlani firma prispela miliónom korún na multimediálnu učebňu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dekana fakulty elektrotechniky a informatiky Dušana Kocura manažéri zo Siemensu prednášajú voliteľné predmety, "ktoré profilujú študentov do oblastí pôsobenia firmy". V Košiciach PSE vytvára napríklad medicínsky softvér a už na škole majú študenti možnosť špecializovať sa. "Diplomanti a doktoranti môžu pracovať v našich laboratóriách," dodáva Zorkovský.

Absolventi sa nevracajú

Väčšina inžinierov vrátane absolventov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika však po skončení školy odchádza pracovať do Bratislavy, Prahy či do iných miest v zahraničí. Na košickej Technickej univerzite ročne promuje asi 200 študentov, ktorí sa špecializujú na výpočtovú, telekomunikačnú techniku a umelú inteligenciu.

"Títo ľudia sú na trhu práce extrémne uplatniteľní. Podľa našich štatistík sa za posledné dva roky zo Slovenska nedokázali zamestnať len traja," povedal Kocur. "Mladej rodine sa v cudzom meste bez rodinných väzieb začína ťažko, a preto je šanca, že sa vrátia. To je vzorka absolventov, ktorí sa dajú osloviť," povedal Zorkovský z PSE.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí softvéroví inžinieri by po príchode na východ krajiny mohli vylepšiť kúpyschopnosť tamojšej populácie. Programátor môže mať v zahraničnej spoločnosti nástupný plat aj 30-tisíc korún, po niekoľkých rokoch praxe môže stúpnuť až na 60-tisíc. "Niektorí absolventi sa obávajú, že keď prídu do Košíc, zarobia menej ako napríklad v Bratislave. Siemens však pri výške platov nepozná regionálne rozdiely," upozorňuje hovorca Tomáš Král.

Čo hovorí samospráva?

Šéf PSE Zorkovský za zástupcov IT priemyslu, ktorí sa zhodujú, tvrdí, že "aby sa vrátili dobrí holubi, musí sa zapojiť aj samospráva". Najmä informačnou kampaňou o možnostiach ubytovania či sprístupnením ľahko dostupných bytov.

Oficiálne rozhovory sa však ešte nezačali.

SkryťVypnúť reklamu

"Jediným veľkým ťahúňom zamestnanosti sú železiarne, preto vítame akúkoľvek investíciu, ktorá má možnosť ujať sa v regióne so slabou infraštruktúrou," povedala hovorkyňa košického župana Zuzana Bobríková. Vie si predstaviť vytvorenie informačného portálu pre navrátilcov, ale s bývaním podľa nej môže byť problém. Za posledné štyri roky sa podľa nej v Košiciach postavil len jeden obytný dom. Mesto sa ešte nespamätalo z dlhu, ktorý sa z vyše dvoch miliárd korún znížil na 1,4 miliardy. (lh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu