FOTO
"Už len chvíľočku," prosíkam sympatického šoféra, keď kolóna áut zastaví na červenú a pred nami sa na križovatke v centre Taipeia zjaví neuveriteľná, obrovská silueta. Snažím sa ju zúfalo vtesnať na displej fotoaparátu. Ako-tak sa to podarí, ale autá trúbia a my sa musíme pohnúť. Takmer trojmiliónové hlavné mesto Taiwanu nestrpí čakanie.
Najvyššej budove na svete sa však práve teraz prvýkrát po troch dňoch uráčilo vynoriť v akurátnej vzdialenosti pre fotoaparát. Nízka oblačnosť, ktorá sa zvyčajne preháňa ponad mesto, tentoraz visí o niečo vyššie, než sa vyšplhala anténa najvyššej budovy na svete. Meria 508 metrov.
Hlavné mesto Taiwanu nepoznajú občas ani jeho obyvatelia, "van ou van", teda Taipei 101 však pozná každý. "Tu je, sme rovno pod ním," usmieva sa moja sprievodkyňa Josephine, keď sa prvý deň v meste pýtam, prečo nevidím mrakodrap. Je taký obrovský, že ak auto prejde v jeho tesnej blízkosti, z bočného okna nemáte šancu dovidieť na vrch.
Bez štvorky
Stojednotka dostala názov podľa počtu poschodí, štvrté by ste však hľadali márne. Štvorka je pre poverčivých Číňanov nešťastná a na symboliku sa pri projektovaní a budovaní tejto stavby veľmi dbalo. Využívalo sa aj feng-šuej, čínske umenie odhaliť skrytú energiu v rozmiestnení objektov, budov a nábytku.
Najvyššia, najlepšia
Spodná časť budovy je obchodnou promenádou, podobnou mnohým obchodným centrám na celom svete. Miestna smotánka môže v butikoch svetových značiek oplieskať taiwanské doláre za lodičky od Manola Blahnika či iné výstredné nezmysly.
Nevšedná časť mrakodrapu sa začína až na piatom poschodí, kam vás pohyblivé schody vyvezú z tretieho. Taipei 101 postavili, aby bola naj. Najvyššia na svete. Najlepšia, centrum obchodu a financií. Odolná proti zemetraseniam, na Taiwane takým častým. S najrýchlejšími výťahmi na svete.
Nastupuje sa do nich až po kontrole, podobnej ako na letiskách. Keď vás preveria detektory kovov, nasleduje niečo, čo najlepšie vystihuje moderné slovo "fičák." Usmievavý livrejovaný liftboj oznámi, že sa poveziete najrýchlejším výťahom na svete.
Dvere výťahu sa zatvárajú. Na 89. poschodie, kde je vyhliadka, dorazil za 37 sekúnd. Svetielka na displeji, na ktorom je zobrazená budova, blikajú v zbesilej rýchlosti, tak ako míňame poschodia. Skúšam si takýto výťah predstaviť v petržalskom paneláku.
"Zaľahlo ti v ušiach, ako v lietadle pri stúpaní a klesaní?" pýta sa americkou angličtinou mladá Číňanka svojej rovesníčky. Cindy a Lee sa narodili v Spojených štátoch, majú 21 a 19 rokov, a tak, ako státisíce iných ľudí z USA a Kanady, sa prišli pozrieť do vlasti svojich rodičov.
Rastlina, čo sa vypína k nebu
Stojednotka sa stala symbolom Taipeia. Pohľad z 89. poschodia je šokujúci, popiera skúsenosť človeka s výškou a perspektívou. Akoby ste nehľadeli na živé mesto, ale skôr na akúsi dokonalú satelitnú snímku americkej tajnej služby. Výškové budovy v centre sú zúfalo malé, autá sú hračkárskymi škatuľkami, ľudské postavy špendlíkovými hlavičkami.
"Vau," híka Newyorčanka Cindy. "Som na Taiwan pyšná, na to, že to dokázali. Je to svetové, ale zároveň naše."
Čínskej symboliky sa na budove nájde veľa. Napríklad každých osem poschodí (osmička sa považuje za šťastné číslo) sa zužuje, takže pripomína bambusovú tyč, symbol odolnosti a pevnosti. "Túto budovu sme postavili podľa filozofie splynutia s prírodou," vysvetľuje pán Wang, architekt a vedúci projektu v čase dokončovania. "Taipei 101 je ako rastlina, čo sa vypína k nebu."
Taiwan je tu!
Prečo sa na Taiwane pustili do pretekov o najvyššiu budovu na svete, je zrejmé. Ostrov s 23-miliónmi obyvateľov je síce nezávislým štátom, uznáva ho však len hŕstka málo významných krajín. Čína ho považuje za svoju provinciu a zvyšok sveta to rešpektuje. Taipei 101 sa tak stala najväčším výkričníkom - Taiwan je tu, nech sa svet tvári akokoľvek. A má najvyšší mrakodrap na svete. No len dovtedy, kým ho nepredbehne iné mesto. Okrem Dubaja sa Taipei chystá tromfnúť aj čínsky Šanghaj a japonské Tokio.
Tlmič otrasov počas zemetrasení váži 660 ton a mal by vydržať aj najsilnejšie zemetrasenia, na Taiwane časté. Guľa z ušľachtilej ocele je ako kyvadlo visiace na ôsmich oceľových lanách cez 12 poschodí.NAJVYŠŠIE stavby NA SVETEV roku 2008 sa najvyššou budovou na svete stane Budž Dubai, čiže Dubajská veža. Očakáva sa, že by mala mať 706 metrovGuinnessova kniha rekordov uvádza zatiaľ ako najvyššiu stavbu sveta vyhliadkovú vežu CN Tower v kanadskom Toronte, ktorá čnie do výšky 553 metrov. Ak sa do výšky budovy počíta aj anténa, predbehne 101 Taipei aj chicagskú Sears Tower, ktorej strecha je síce len vo výške 442 metrov, ale vyššia z dvoch antén siaha až do 526 metrov.
Taipei 101 je najvyššia kancelárska budova na svete, jej postavenie stálo 1,7 miliardy dolárov. Budovu z ocele, skla a betónu stavali od roku 1998, otvorili ju 31. decembra 2004.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Taipej - Bratislava