BRATISLAVA - František Tóth vráti po desiatich mesiacoch svoje kreslo ministra kultúry Rudolfovi Chmelovi. Zhodla sa na tom včera koaličná rada.
Premiér Mikuláš Dzurinda vníma Chmelov návrat ako "istú morálnu satisfakciu", čím narážal na vlaňajší tlak predsedu ANO Pavla Ruska na Chmela, aby sám odstúpil.
ANO ihneď vyhlásila, že Chmelov návrat je "ďalší krok postupného rozkladu", ale iné strany ho skôr vítali, aj keď podpredseda HZDS Viliam Veteška nezabudol dodať, že by sa spýtal premiéra, "prečo Chmela nepodržal vlani".
Samotný Rudolf Chmel sa včera nevyjadril a nepodarilo sa nám s ním skontaktovať. Minister Tóth, ktorý je kandidátom za stranu Nádej, si svoje odvolanie spôsobil listom učiteľom. Dzurinda povedal, že "Tóth minul peniaze daňových poplatníkov na osobnú a stranícku kortešačku". Odoslanie 66-tisíc listov vyšlo štát na 700-tisíc korún. Tento "nemravný a neľudský krok" premiér nevedel "stráviť". Na ministerstvo by mala prísť kontrola z Najvyššieho kontrolného úradu.
Tótha nepodržal jeho stranícky kolega z Nádeje, minister Jirko Malchárek, keď povedal, že Tóthovo odvolanie nie je stranícka záležitosť.
Tóth považuje premiérove dôvody za politické, lebo vraj úspech kultúrnych preukazov, ktoré Tóth presadzoval, odčerpával voličov iným stranám. Strana Nádej má podľa prieskumov menej ako jedno percento. O sebe hovorí, že mal radšej "asi držať hubu a krok". Premiér verí, že staronový minister Chmel ako prirodzená autorita "sám urobí opatrenia, ktoré treba urobiť". Na otázku, či má tiež zastaviť výber šéfa SND, ktorý žiadali umelci, premiér odpovedal, že si nie je istý, či treba čakať.
Tóno Popovič z umeleckej obce patril medzi najtvrdších kritikov Tótha. Správu o jeho odvolaní prijal "s úľavou", hoci prišla neskoro. Umelci chcú navštíviť budúceho ministra a budú požadovať, aby sa vyrovnal s dôsledkami Tóthových rozhodnutí.
S návrhom na návrat Chmela prišiel šéf poslaneckej skupiny Ľubomír Lintner, kam Chmel patrí.
Premiér telefonoval s prezidentom Ivanom Gašparovičom a dnes sa s ním stretne. Neočakáva sa, že by prezident celú vec zdržiaval. Gašparovič vlani váhal prijať Chmelovu demisiu, preto by ho mal bez problémov vymenovať do funkcie.
Tóth sa včera označil za razantného ministra, ktorý je zo súkromného sektora zvyknutý, že "veci musia odsýpať a pomalosť štátneho sektora mi nevyhovovala". Povedal tiež, že za necelý rok urobil viac roboty ako iný minister za štyri roky. igor stupňan
Čo hovoria politici na návrat Chmela
FRANTIŠEK MIKLOŠKO, KDH: "Vítam to, Rudolfovi Chmelovi sa dostalo satisfakcie."
VILIAM VETEŠKA, HZDS: "Najvyšší čas, že ten škodník Tóth išiel preč. Keby nešlo o pána Chmela, povedal by som, že je to možno už poníženie ministerských postov. Spýtal by som sa však premiéra, prečo Chmela nepodržal vlani."
DUŠAN JARJABEK, Smer: "V politike satisfakcia nemá čo hľadať. Aby niekto dostal rezort ako satisfakciu, sa mi zdá až urážkou pre ten rezort. Ministerstvo kultúry prešlo paradoxnými personálnymi zmenami, a to svedčí o tom, že kultúra za tejto vlády bola na chvoste. Nechcem sa tým dotknúť Rudolfa Chmela, ktorého si nesmierne vážim."
Tlačový odbor ANO: Ponúkať posty vo vláde ako morálnu satisfakciu a nebrať do úvahy reálne skúsenosti, ktoré s ministrovaním Rudolfa Chmela má predovšetkým kultúrna obec, je ďalší krok postupného rozkladu." (sp)