Dom v Nimnici, do ktorého sa majú nasťahovať neplatiči z Púchova. FOTO SME - MICHAL PIŠKO
BRATISLAVA, PÚCHOV - Obyvatelia Nimnice nesúhlasia, aby štyri rodiny neplatičov z Púchova vysťahovali do ich obce. Mesto kúpilo v susednej kúpeľnej obci dom za 1,8 milióna korún, pretože podľa primátora Mariána Michalca na svojom území nemá budovu, kde by mohlo neplatičov umiestniť. "V minulosti boli úvahy o vybudovaní takého objektu vo viacerých častiach mesta, ani jedno riešenie nebolo realizované," tvrdí. Zatiaľ nie je rozhodnuté kedy a ktorých neplatičov presťahujú.
Nimničania sú rozhodnutí sťahovaniu zabrániť. Pri obecnom úrade je pripravená stará škodovka, ktorá má zablokovať prístupovú cestu k domu, ľudia chcú cestu blokovať svojimi telami. Štyristosedemdesiat obyvateľov obce podpísalo aj petíciu, ktorú poslali prezidentovi, na Úrad vlády a verejnému ochrancovi práv.
"O vydanie predbežného opatrenia sme požiadali aj okresný súd," hovorí starosta Ladislav Ďureček. Neobáva sa, že by bránením prístupu Púchovčanov ku svojmu majetku porušili zákon. "Sami privoláme políciu. Sme presvedčení, že rodinný dom nemôže byť obývaný, lebo na stavebné úpravy nebolo vydané stavebné povolenie," tvrdí. Michalec je presvedčený, že všetko prebehlo zákonne: "Sme pripravení dokázať to na súde."
Neplatičov nechce nikto
Podľa právničky združenia Občan a demokracia Kristíny Babiakovej, v prípade ak je nehnuteľnosť v riadnom vlastníctve mesta, nemajú obyvatelia Nimnice právo nasťahovaniu brániť. "Aj keď z ľudského pohľadu sa dá ich nesúhlas chápať. Mesto s nimi malo komunikovať a pripraviť ich na to, čo vysťahovanie neplatičov prinesie a ako prípadným problémom zabrániť," myslí si.
Odhodlanie nasťahovaniu zabrániť je podľa nej diskriminačné. "Vyplýva to zrejme z predsudkov, že tam nasťahujú Rómov, ktorí neplatia, robia problémy a neporiadok. Je to diskriminačné o to viac, že ešte nie je známy ani zoznam ľudí, ktorí tam pôjdu."
Protesty sú podľa nej namieste až keď sa ukáže, že neplatiči zasahujú do práv susedov. "Ak by spôsobovali neporiadok, hluk, zápach a podobne, zákon im dáva možnosti obrátiť sa na obec, políciu alebo súd."
Pred rozhodnutím presťahovať neplatičov do Nimnice uvažoval Púchov s ich presunutím do odľahlej časti Vieska. V miestnych Púchovských novinách mohli občania hlasovať, prevažná väčšina so sťahovaním do Nimnice súhlasila. "Je to najušľachtilejší vklad do ozdravenia a čistoty nášho mesta," napísala Jaroslava. "Schvaľujem to a vedú ma k tomu sebecké dôvody, radšej nech sú v Nimnici ako u nás na Vieske," písal ďalší.
"Bude tu hluk a špina, bojíme sa kriminality," hodnotí sťahovanie Nimničanka Zuzana Pechová.
Zodpovedná je aj vláda
Prípady, keď občania chápu, že problém riešiť treba, no nechcú, aby sa sociálne byty pre neplatičov, hospice či utečenecké tábory stavali v ich blízkosti sociológii označuje za "syndróm nie na mojom dvore". Ľudia sa obávajú "skrytých rizík".
Sociogička Zuzana Kusá hovorí, že Nimničania "protestujú proti obmedzeniu možnosti rozhodovať o sebe a mať pod kontrolou prostredie svojho života".
Problém vidí v mocenskom rozhodnutí o riešení problému bez konzultácie s občanmi. Tí, ktorí rozhodujú, sú podľa nej "presvedčení, že ak sú vo funkcii, majú viac rozumu ako 'občianske stádo' a nemusia veci konzultovať s občanmi".
Kusá pripomína, že pri hľadaní vinníka sa zabúda na ďalšieho zodpovedného - vládnu politiku, najmä spôsob decentralizácie a nedostatočné finančné krytie kompetencií prenesených na obce a na sociálne reformy, "ktoré ľuďom bez práce znížili a podmienili dávky tak, že ich priam podstrčili na cestu neplatičstva". (mp, haj)
Neplatičov si mestá a obce posúvajú až na ulicu
Sťahovaním neplatičov samosprávy nič nevyriešia. Príklad Púchova, ktorý chce časť neplatičov presťahovať do susednej obce, nie je ojedinelý.
Podobne chce situáciu riešiť Čadca, kde majú poslanci na návrh primátora schváliť, aby pre neplatičov kúpili dom v obci Olešná.
Ak mestá nesťahujú neplatičov do iných obcí, posielajú ich do sociálnych bytov či unimobuniek na periférii. Pred rokom takto sťahovali neplatičov v Tornali, Trenčíne či Humennom.
Neplatičov sťahovali aj v Prešove. V roku 2001, keď im dlhy narástli na sedem miliónov, ich premiestnili zo širšieho centra do lokality Stará tehelňa. Presťahovanie 176 rodín však nič nevyriešilo, za bývanie v Starej tehelni už opäť dlhujú päť miliónov
"Títo ľudia nebudú platiť, ak nebudú mať z čoho. Väčšinou majú základné vzdelanie a bez pracovných návykov ich nikto nezamestná," hovorí Marek Harčan zo Spravbytu.
Mesto teraz dáva návrhy na súd na ich vysťahovanie aj zo Starej tehelne. Súd už rozhodol o vysťahovaní štyroch rodín bez bytovej náhrady. Harčan nemá informácie, kde skončili, možno na ulici, možno u príbuzných.
Sociológ Roman Džambazovič hovorí, že sťahovaním neplatičov do jednej lokality na periférii vznikajú ďalšie Luniky IX., "ich integrácia do spoločnosti sa sťažuje".
V novom prostredí sú oddelení od rodiny, majú ďalej k službám, čo znamená ich sociálnu smrť. (haj, mp)