Zo Znojma evakuovali desaťtisíc ľudí. Tí, čo zostali doma, potrebovali člny. FOTO - REUTERS |
Je to tu zasa, boja sa ľudia na južnej Morave v povodí riek Dyje a Moravy či v Ústí nad Labem pri brehu najväčšieho českého toku. Katastrofálne letné záplavy, aké postihli našich susedov v roku 2002 a1997, podľa hydrometeorológov nehrozia, ale škodám a evakuáciám sa Česko nevyhne.
Dramatická situácia bola včera v Znojme, kde sa naplnená Vranovská priehrada prelievala cez bezpečnostné bariéry a zaplavila niekoľko domov. V oblasti ďalej silno pršalo. Situácia sa menila každou hodinou. Záplavové vlny očakávali viaceré štvrte mesta. Z ohrozených štvrtí a okolitých dedín evakuovali desaťtisíc ľudí. Starostovia v spolupráci so štátnymi orgánmi situáciu napriek vážnosti zvládali. "Nemáme problémy, ľudia sú disciplinovaní. Mnoho z nich má skúsenosti z minulých povodní," povedal hovorca Mestského úradu v Znojme.
Prezident Václav Klaus si myslí, že Česko sa z dvoch predošlých záplav poučilo a teraz je výrazne lepšie pripravené. "Miera pripravenosti na povodne je výrazne väčšia, než bola vtedy," povedal v Ostrave. Na tom, že tohtoročné záplavy zachytili politikov a starostov podstatne lepšie pripravených, sa zhodujú aj českí komentátori a pripisujú to aj tomu, že sa chcú krátko pred voľbami predviesť.
Vranovská priehrada, ktorá čelí najväčšiemu náporu, prešla po záplavách v roku 2002 rekonštrukciou, pretože bola veľmi poškodená. Teraz prechádzala ďalšou skúškou, Dyja na niektorých úsekoch dosahovala úroveň 500-ročnej vody.
Škody na majetku v roku 2002 dosiahli 73 miliárd korún, najhoršie vtedy dopadla Praha, kde voda zaliala metro. Pražská radnica je dnes podstatne ostražitejšia, primátor Pavel Bém včera osobne kontroloval protipovodňovou ochranu metra. V Ústí nad Labem však ľudia bývajúci na nábreží včera hromžili na vlastnú radnicu a neskrývali obavy pred riekou, ktorá ešte mala stúpať. Starosta vraj od povodní pred troma rokmi nespravil nijaké opatrenia. (čtk, mch)
Zatopené záhrady, pivnice rodinných domov, hospodárske budovy. V malej turčianskej obci Rakovo ľudia včera počítali škody. "Situácia sa opakuje skoro každý rok, ale sme bezradní. Úprava koryta Turca v tejto časti nie je možná, lebo ide o chránenú oblasť. Vyskytuje sa tu vzácna ryba hlavátka," povedali Anna Kráľová a Božena Haladejová. (eta) |