Keď starosta Kopčian vyhlásil, že na hrádzu netreba chodiť,dedinčania neodolali a išli sa pozrieť, čo sa deje a aká vysoká je voda. Robotníci zatiaľ ukladali vrecia s pieskom. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Jarné povodne zasiahli do včerajšieho večera 123 miest a obcí a vyžiadali si dva ľudské životy. Evakuovaných muselo byť 382 ľudí, voda zaplavila 599 domov a 1741 hektárov pôdy.
Šéf Hasičského a záchranného zboru Jozef Paluš povedal, že najhoršia situácia bola včera na približne dvojkilometrovom úseku Moravy pri Kopčanoch.
Situáciu na Morave zhoršuje aj stav na českej strane hranice. Naši susedia musia z nádrží vypúšťať veľké množstvá vody, odhaduje sa, že až 450 kubíkov za sekundu.
Zodpovední sa však neobávajú krízovej situácie, ani keď sa táto voda spojí s tou, čo už je v koryte rieky. "Nevidíme v tom problém, pretože protipovodňové hrádze sú u nás dimenzované na 1400 kubíkov za sekundu," povedal šéf technickej komisie ústrednej povodňovej komisie Marián Supek.
Situácia v Česku sa postupne stabilizuje a Paluš neočakáva, že by sa u nás mala zhoršovať. Svedčí o tom aj predpoveď počasia. V povodí Moravy by najbližších dňoch malo napršať 10 milimetrov, ale zhoršiť aktuálny stav by to nemalo. Ďalšie dni bude zrážok menej. Meteorológovia predpovedajú, že prvé dva dni budúceho týždňa už pršať nebude.
Lepšia situácia je na Dunaji. Voda síce dosahuje úroveň potrebnú na vyhlásenie druhého stupňa povodňovej aktivity, ale k tomu pravdepodobne nedôjde. "Druhý povodňový stupeň nebudeme vyhlasovať, lebo hladina bude klesať," povedal Supek.
Jediným obmedzením na Dunaji je zastavenie plavebnej prevádzky. Robí sa to vždy, keď rieka pri Devíne dosiahne 750 cm. Ústredná povodňová komisia očakávala, že Dunaj bude v noci kulminovať na 779 cm. Pri veľkých povodniach v roku 2002 to bolo o dva metre viac. (rp)