FOTO - TASR |
Schváleniu smernice, ktorá má zjednodušiť ponúkanie služieb v inom členskom štáte, už nestojí v ceste politikaBRUSEL - Revidovaný návrh smernice o liberalizácii služieb v únii, ktorý Európska komisia schváli v utorok, bude do značnej miery vychádzať z oslabeného textu prijatého vo februári v prvom čítaní euoparlamentom. Komisia v novej verzii urobí úpravy, ktoré text vyjasnia. Postoj Európskeho parlamentu sa tým však nezmení.
Z paragrafového znenia vypadne zásada krajiny pôvodu a bude nahradená všeobecným potvrdením slobody poskytovať služby v inej krajine bez toho, aby sa uvádzalo, akým právom sa bude táto aktivita riadiť.
"Členské štáty budú rešpektovať právo firiem poskytovať služby v inej krajine než v tej, kde majú svoje sídlo," znie kľúčový článok návrhu, ktorý je ešte predmetom rokovania vnútri komisie. Ďalší hovorí: "Členský štát, v ktorom je služba poskytovaná, zaistí na svojom území slobodný prístup a výkon tejto činnosti." Úrady nesmú obmedzovať túto zásadu žiadnymi požiadavkami, ktoré by boli diskriminačné či neprimerané.
Podstatná časť päťdesiatstránkovej normy je venovaná vymenúvaniu aktivít, na ktoré sa smernica nebude vzťahovať. Sú medzi nimi verejnoprospešné služby, bezpečnostné služby, doprava, energetika, hazardné hry a lotéria, finančné služby, sociálne bývanie, audiovizuálne služby.
Komisia však nesúhlasí s tým, aby sa liberalizácia netýkala všetkých právnych služieb.
"Komisia nespochybnila základný kompromis, ktorý bol v parlamente dosiahnutý. Nevidím tak už nijakú podstatnú politickú prekážku," povedal po prečítaní návrhu komisie spravodajca europarlamentu pre túto otázku, britský konzervatívec Malcolm Harbour.
Komisia v utorok schváli aj právny návod pre členské štáty, v ktorom ich upozorní, že nesmú administratívnymi opatreniami brániť dočasnému vysielaniu pracovníkov za účelom výkonu služieb, napríklad stavebných prác, do inej krajiny únie. Komisár Vladimír Špidla podľa zdrojov komisie v dokumente vyloží, aké byrokratické prekážky sú a aké nie sú prípustné. štáty, ktoré praktizujú neprípustné bariéry, možno žalovať na Európskom súdnom dvore. (čtk)