FOTO |
Pripojiť k internetu sa dá aj cez mobilné siete. Koncom minulého roka predstavil T-Mobile sieť typu FLASH-OFDM, ktorú vyvinula spoločnosť Flarion. Tento názov sa bežne používa aj na označenie siete. Operátor ju prevádzkuje na frekvencii 450 MHz, ktorá patrila dnes už zastaranej mobilnej sieti NMT.
Oproti iným mobilným pripojeniam, ktoré sú na trhu, ponúka Flarion podstatne vyššie rýchlosti. V závislosti od sily signálu a od počtu pripojených zákazníkov môže maximálna rýchlosť dosiahnuť dva megabity za sekundu. V skutočnosti môžu záujemcovia počítať zhruba s polovičnou rýchlosťou.
Výhodou tohto pripojenia je mobilita. So špeciálnou kartou, ktorú T-Mobile k tomuto pripojeniu predáva, sa môže surfer pripojiť k sieti všade tam, kde je pokrytie signálom. T-Mobile zatiaľ pokryl signálom veľké mestá a ich širšie okolie. Menšie mestá a obce sú zatiaľ pokryté len v okruhu Bratislavy, Trnavy a Nitry.
Cena za pripojenie cez mobilnú sieť je vyššia ako pri iných spôsoboch. Je to spôsobené vyššími nákladmi prevádzkovateľa na postavenie siete.
Cena za pripojenie cez Flarion sa začína pri 700 korunách, kde má zákazník k dispozícii rýchlosť 1 Mbit za sekundu na sťahovanie a 256 kbit za sekundu na odosielanie dát. T-Mobile však stanovil pre zákazníkov obmedzenie na dva gigabajty mesačne. Pri drahších programoch je obmedzenie 10, respektíve 20 GB, no tieto služby nie sú zaradené do programu Internet pre vzdelanie. Ich cena je totiž 1200 a 2260 korún mesačne.
Nevýhodou tohto pripojenia je, podobne ako v prípade ADSL, agregácia. Ak sa v jednej lokalite pripojí na internet viac používateľov, môže sa stať, že rýchlosť pripojenia sa spomalí.
Okrem mobilného pripojenia Flarion ponúkajú operátori aj GPRS/EDGE a najnovšie pripojenie cez sieť tretej generácie UMTS/3G. Pri staršom GPRS/EDGE pripojení je však maximálna rýchlosť na sťahovanie dát asi 230 kbit za sekundu. Súčasná sieť tretej generácie taktiež neponúka rýchlosť vyššiu ako je jej maximum 384 kbit za sekundu. V budúcnosti pripravuje Orange aj T-Mobile zavedenie HSDPA, čo by prinieslo megabitové rýchlosti aj do mobilu. Túto sieť možno očakávať už v tomto roku.
Výhody
* mobilita pripojenia - zákazník sa môže na internet pripojiť všade tam, kde je pokrytie signálom
* nízka odozva, čo umožňuje hranie on-line hier alebo telefonovanie cez internet
* oproti iným pripojeniam v sieťach mobilných operátorov ponúka Flarion omnoho vyššiu rýchlosť
* výhodou je aj to, že v sieti Flarion má dátový prenos vyššiu prioritu ako hlas (v GSM je to opačne)
* nie je nutná priama viditeľnosť medzi vysielačom a anténou zákazníka
Nevýhody
* nízke pokrytie územia Slovenska, a teda nízka dostupnosť
* so zväčšujúcou sa vzdialenosťou od vysielača klesá rýchlosť pripojenia
* sieť Flarion ponúka na Slovensku len jeden operátor