FOTO |
Akú radu by ste dali záujemcom o príspevok na internet?
Porovnať produkty a vybrať si ponuku, ktorá je pre nich "šitá na mieru". V momente, ako budeme na to pripravení, zverejníme výzvu na internetovej stránke. Zároveň spustíme aj reklamné aktivity. V podstate je to pre záujemcov jednoduché. Musia si len pozrieť ponuky jednotlivých operátorov a vybrať si z nich. Potom pôjdu k zvolenému poskytovateľovi internetu, na jeho predajné miesto, kde povedia svoje údaje, a predajca ich zaradí do databázy ministerstva.
Ako zabezpečíte, aby príspevky nezneužívali tí, ktorí už širokopásmový internet majú? Aby napríklad neodhlásili svoje súčasné pripojenie a neprihlásili sa o príspevok.
Na Slovensku prevládajú klienti, ktorí sa zaviazali využívať pripojenie na dlhšie obdobie, respektíve využívajú rýchlejšie pripojenie. Preto podľa môjho názoru k tomu nebude dochádzať - pre nich by to nebolo výhodné. Pri odstúpení od zmluvy by musel svojmu poskytovateľovi zaplatiť sankciu. A ani firmy nemajú záujem strácať klientov. Firmy nás ubezpečili, že k tomu nebude dochádzať, pretože klienti sú zväčša zmluvne viazaní.
Čiže neočakávate, že k tomu bude dochádzať v masovom meradle?
Neočakávam to, pretože je to pre nich prácne a nevýhodné. Okrem toho, ten projekt je smerovaný na konkrétnu cieľovú skupinu a navyše má každý kraj rovnakú kvótu - 5000 prípojok. Neviem si predstaviť, že človek v regióne, kde je málo dostupný internet a sú tam malí poskytovatelia, nejakým spôsobom odstúpi od jeho súčasnej zmluvy. Ale pripúšťam, že budú jedinci, ktorí sa v týchto dňoch odhlasujú, s cieľom prihlásiť sa do projektu.
Ďalšou možnosťou je, že si internet s príspevkom objedná niekto, kto v danej domácnosti nebýva. Napríklad študent z východného Slovenska, ktorý je v Bratislave v internáte, takýmto spôsobom získa pre rodičov lacnejší internet.
Cieľom projektu je vzdelanie a zvýšenie penetrácie internetu na celom území Slovenska. A každý žiadateľ podpisuje čestné vyhlásenie. To znamená, že by sa dopustil podvodu. Na druhej strane si myslím, že treba dodržiavať prezumpciu neviny. Prečo by sme mali považovať všetkých potenciálnych záujemcov o náš projekt za podvodníkov? Naším cieľom je dostať rýchly internet aj do oblastí, kde v súčasnosti vôbec nie je.
Má potom vekové ohraničenie význam?
Nikto ma nepresvedčí, že kategória od 15 do 25 je zlá. Ja si myslím, že pre tento pilotný projekt je ideálna. Mladí ľudia totiž motivujú a naučia používať internet aj svojich príbuzných. Ak by sme mali dostatok finančných prostriedkov, tak by sme vekové hranice dávať nemuseli. Ale už keď sme mali nejaký rozpočet, tak je najlepšie ho smerovať práve na mladých ľudí. Naopak, ak by sme smerovali projekt na inú cieľovú skupinu, mohlo by sa to skončiť fiaskom.
Aké sú vaše očakávania? Naplní sa kvóta 40-tisíc prípojok?
Áno. Je to dobrý projekt. Myslím si, že o internet s príspevkom bude veľký záujem. Na druhej strane si treba uvedomiť, že provideri zvládajú pripojiť za mesiac len určitý počet ľudí. Záujem bude podľa mňa veľký, no nábeh na projekt bude postupný. Predpokladám, že do konca roka bude kvóta zaplnená.
Aké sú plány do budúcnosti. Pripravujete už teraz ďalší projekt, respektíve pokračovanie tohto projektu?
Zobral by som si príklad z Infoveku. Ak je niečo rozbehnuté a funguje to, prečo by sme to mali meniť. Ja by som v projekte Internet pre vzdelanie rád pokračoval aj ďalej. Treba si však uvedomiť, že ide nové volebné obdobie a prídu noví ľudia. Ich úlohou bude vyhodnotiť tento projekt a rozhodnúť sa, či v ňom budú pokračovať. Pozeráme sa na tento projekt aj tak, že teraz vyprovokujeme 40-tisíc nových užívateľov. To bude mať druhotný efekt v tom, že vyvoláme tlak na ceny a internet bude cenovo prístupnejší aj pre ďalších. Navyše, aj samotná propagácia pripojenia na internet vyvolá u ľudí minimálne záujem.
Aký je váš názor na to, že podľa menších poskytovateľov je zmluva ušitá pre ich veľkých konkurentov?
Ak myslíte zábezpeku, ide o poistku, ochranu peňazí daňovníkov. Zaviedli sme ju, aby nedošlo k zneužitiu peňazí. Kto nám zaručí, že zajtra nevznikne firma, ktorá "vytuneluje" dvetisíc žiadateľov a potom skrachuje? Potom nás budú obviňovať: Ako ste mysleli na to, že vznikne takáto situácia? A firma nemusí "zložiť" milión korún. Pokiaľ existuje firma a slušne podniká na Slovensku, tak pre ňu nemôže byť problém vybaviť si miliónovú bankovú zábezpeku. Zábezpeky sú aj pri iných súťažiach, kde sú omnoho vyššie. Ide skutočne len o poistku voči špekulantom.
V akom stave je podpisovanie zmlúv?
Zmluva je de facto vo finále. Ministerstvo oslovilo firmy s konceptom zmluvy a ony nám zaslali množstvo pripomienok. O každej pripomienke sme na pôde ministerstva rokovali a snažili sme sa dospieť ku konsenzu. Niektoré pripomienky boli opodstatnené a ustúpili sme. Máme záujem o dohodu, kvalitný projekt. Jednotlivé firmy dostali zmluvy koncom minulého týždňa a do utorka mali čas rozhodnúť sa, či zmluvu podpíšu, alebo nie.
Koľko firiem prejavilo záujem ponúkať pripojenie na internet s príspevkom?
Prihlásilo sa 59 firiem, z nich dve nesplnili formálne podmienky, v projekte rátame s 57 poskytovateľmi.
Podpíše ministerstvo so všetkými poskytovateľmi rovnakú zmluvu, alebo budú zmluvy rôzne podľa požiadaviek operátora?
Zmluva bude pre všetkých poskytovateľov rovnaká.
FOTO |