Má Mikuláš Dzurinda (vpravo) rovnakých poradcov ako Tony Blair? FOTO - ARCHÍV SME |
e.
Blair sa dobrovoľne nechal urážať od nepriateľsky naladených divákov v televíznom štúdiu. Mediálni analytici okamžite postrehli, že je to cielená stratégia, aby premiér vyvrátil dojem, že po ôsmich rokoch v úrade stráca kontakt s realitou.
Rok po Blairovi je slovenský premiér v podobnom postavení ako jeho nedávny hosť - chcel by po tretíkrát zostaviť vládu. "Oboch spájajú aj frázy o reformách, ktoré sú ťažké a nepopulárne, ale nevyhnutné," povedal pre SME britský politológ Tim Haughton, ktorý sa zaoberá aj Slovenskom. "Čím dlhšie sú pri moci, stúpa ich sebavedomie a sú si istí, že majú pravdu."
Blair urážky ako zbabelec a kritiku od davu vlani znášal pokojne. "Tony, to sú blbosti," povedala mu jedna rozhorčená matka autistického syna. "Desaťtisíce nevinných mužov, žien a detí zomreli - ako môžete v noci spávať?" spýtal sa ho volič pre Irak.
Blair sa odvážne postavil čelom skutočným ľuďom, ukázal, že počúva aj názory iných. To, či ich presvedčil, nebolo také dôležité.
Ukázal sa ako človek z mäsa a kostí v období, keď jeho popularita klesala.
Podľa Haughtona "ľudia chcú vidieť, že politik niečo robí, snaží sa. Keď išiel Blair do debaty, akoby hovoril: uznávam, že reforma nie je perfektná, beriem vašu kritiku, počúvam vás a snažím sa to zmeniť".
Sociológ Pavel Haulík si nemyslí, že by Dzurinda pred zdravotníkov predstúpil s podobným cieľom ako Blair. "On (premiér) musí túto reformu obhajovať, pretože pokiaľ by to neurobil, bola by spochybnená už druhá z hlavných reforiem". Tým, že Dzurinda vymenil ministra práce Ľudovíta Kaníka v podstate priznal, že sa v sociálnej oblasti nie všetko podarilo, vysvetlil analytik.
Zdravotnícka reforma by podľa Haulíka dnes ako keby prináležala SDKÚ, keďže Rudolf Zajac je "politicky bezprizorným" ministrom. Z premiérovej účasti na debate s lekármi tak vlastne vyplýva, že má z ich aktivít obavy, myslí si Haulík.
Blairov volebný tím bol v takomto období, pred voľbami, nespokojný s jeho obrazom v médiách - správy sa krútili okolo vojny v Iraku, spoplatnenia vysokých škôl a stále slabého zdravotníctva. Živé debaty, v ktorých Blair oslovoval divákov krstnými menami, mu mali tiež pomôcť, aby sa po čase vyčerpala pre médiá atraktívna téma, ako ho voliči urážajú a on mohol nastoliť vlastné témy. To sa Blairovi príliš nepodarilo, ale voľby vyhral.
MAREK CHORVATOVIČ, knm