BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA - Slovenská tajná služba upozornila maďarských kolegov, že na volebných mítingoch hrozia výbuchy. Existenciu hrozby potvrdil včera na mimoriadnej tlačovke maďarský premiér Ferenc Gyurcsány.
Úrady vraj už poznajú troch možných páchateľov, ktorí chodia do Maďarska pravidelne a vždy s iným pasom. Jeden z nich je údajne práve tam. "Nedá sa predpokladať, že by išlo o dezinformáciu so zlým úmyslom," povedal Gyurcsány, ktorý zobral celý prípad do svojich rúk.
Maďarský denník Népszabadság spomínal informáciu SIS o zločineckých kruhoch z Dunajskej Stredy, premiér Gyurcsány hovoril iba o istej členskej krajine Európskej únie.
SIS sa včera odmietla vyjadriť, jej hovorca Vladimír Šimko len dodal, že s maďarskými kolegami spolupracujú "veľmi tesne a úspešne".
Poverený predseda parlamentu Béla Bugár sa v tejto kauze obrátil na šéfa SIS Ladislava Pittnera so žiadosťou o informáciu. Bugár však pripúšťa, že ju od Pittnera nedostane, lebo ten mu nedávno odoprel právo ich mať.
Ak by naozaj k výbuchom v Maďarsku došlo, bolo by to podľa Bugára "niečo strašné, keby niekto takýmto spôsobom zasiahol do kampane v Maďarsku". Bugár pripúšťa, že by mohlo ísť aj o predvolebnú provokáciu. Voľby budú v Maďarsku 9. apríla.
Maďarsko už má skúsenosti s výbuchmi, ktoré malo pripraviť slovenské podsvetie. Pri asi 10 výbuchoch v roku 1998 prišlo v Budapešti o život niekoľko ľudí. Stalo sa to pred voľbami a bomby vybuchli aj pred sídlom Fideszu či niektorých opozičných politikov.
Maďarská polícia vtedy podozrievala slovenskú skupinu na čele s Jánom Roháčom.
Roháča a Jána Oláha považuje slovenská polícia za vrahov Róberta Remiáša. Oláh bol neskôr zavraždený, jeho pozostatky polícia našla vlani. Roháč je stále nezvestný.
(pm, knm)
Hrozba výbuchov - komu to môže prospieť?
Hrozba výbuchov na predvolebných mítingoch v Maďarsku vyvolala dohady aj prísne opatrenia. Premiér Ferenc Gyurcsány oznámil, že polícia bude strážiť mítingy viac ako inokedy.
Obaja hlavní súperi, socialisti aj pravicový Fidesz, uskutočnia cez víkend svoje masové mítingy v Budapešti aj napriek hrozbe.
Otázka je, komu vyhrotená situácia pred voľbami prospeje. Podľa politológa Tamása Kerna môže kríza vyhovovať ľavicovej vláde, ktorá môže ukázať tvrdú ruku a sústrediť moc v rukách premiéra Gyurcsánya. Môže aj zneistiť prívržencov Fideszu a znížiť ich počet na mítingu.
Vláde však môže, naopak, výrazne uškodiť, ak sa ukáže, že hrozbu zámerne zveličila, alebo že zavádzala, povedal politológ novinám Index. Na to, napríklad, doplatila španielska pravicová vláda po bombových útokoch, keď vzápätí prehrala voľby.
Primátor mesta Pécs a socialistický poslanec László Toller považuje za zvláštnu zhodu, že podobné hrozby prišli aj pred voľbami v roku 1998, keď to vyzeralo, že Fidesz voľby prehrá. "Časom vysvitne, kto za tým stojí," povedal.
Autor: Pécs