Ešte pred spustením zdravotníckej reformy v Nemecku sa politici musia dohodnúť, čo od nej vlastne očakávajú. FOTO - ČTK |
Príčina reformného zápalu je pomerne jasná. Štátnej kase podľa denníka Handelsblatt hrozí, že v nej bude chýbať na budúci rok najmenej osem miliárd eur. Plánované zvýšenie DPH zvýši výdavky zdravotných poisťovní o miliardu eur a vláda nenávratne škrtla štátny príspevok zdravotným poisťovniam, ktorý sa tento rok vyšplhal na viac ako 4 miliardy eur. Približne 3 miliardy eur budú poisťovniam chýbať, pretože ich príjmy budú rásť omnoho pomalšie ako výdavky.
Koaličných partnerov čaká viac ako náročná úloha. V problematike zdravotníckej reformy stoja proti sebe dva nezlúčiteľné postoje.
Kresťanskodemokratická únia kancelárky Angely Merkelovej sa podľa denníka Financial Times Deutschland zasadzuje za pomerne radikálnu systémovú zmenu. Chce zaviesť "paušálnu prémiu", ktorá by bola percentuálna a neorientovala by sa progresívne podľa výšky zárobku. Sociálne slabší spoluobčania by dostali príspevok zo štátnej pokladnice. Podiel zamestnávateľa by sa zmrazil na terajšej úrovni.
Sociálnodemokratická strana zase uprednostňuje tzv. "občianske poistenie" pre každého. Zahŕňalo by nielen námezdne pracujúcich, ale aj samostatných živnostníkov, štátnych zamestnancov a lepšie zarábajúcich spoluobčanov, ktorí dnes môžu uzatvárať súkromné zdravotné poistky. SPD chce viac-menej zachovať terajší systém, zamýšľa len rozšíriť okruh platiteľov.
Angela Merkelová vyhlásila podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, že chce financovanie zdravotníckeho systému "rozložiť na viac pliec" a súčasne ohraničiť náklady zamestnávateľov. Poukázala na vládny program a úsilie stlačiť vedľajšie mzdové náklady pod 40 percent. Zároveň vyzdvihla, že sa "musí posilniť konkurencia" na zdravotnom trhu.
Predseda SPD Matthias Platzek nastolil podľa internetovských novín Spiegel Online tri podmienky sociálnych demokratov pre zdravotnú reformu: nesmie sa zaviesť paušálna prémia, nesmú byť zmrazené príspevky zamestnávateľov, a nesmie dôjsť k "masívnym škrtom" poskytovaných zdravotníckych služieb.
Denník Handelsblatt píše, že vládni predstavitelia sa dohodli na tzv. "stavebnicovom princípe" - politici sa chcú najskôr dohodnúť na cieľoch reformy a až potom chcú rokovať o konkrétnych opatreniach.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov