Najvýraznejšou postavou v snahe únie regulovať sadzby za roaming je komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová. FOTO - ČTK/AP
BRUSEL - Európska komisia sa rozhodla zasiahnuť proti neprimerane vysokým poplatkom za medzinárodné roamingové hovory. Komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová dnes predložila návrh právneho predpisu únie na zníženie cien za medzinárodný roaming podľa zásad vnútorného trhu.
Komisia zverejnila v októbri na internete porovnanie nákladov na roamingové hovory, a ukázalo sa, že medzi členskými krajinami sú v tejto oblasti veľké rozdiely. Kým najnižšia cena za roaming bolo 20 centov za štvorminútový telefonát zákazníka fínskeho mobilného operátora počas pobytu vo Švédsku, najdrahší bol rovnako dlhý telefonát maltského zákazníka volajúceho v Lotyšsku, ktorý zaplatil až 13 eur.
Rozdiely sú podľa Redingovej dôkazom, že trh nefunguje. Komisárka vtedy upozornila operátorov, že zasiahne, ak sa po šiestich mesiacoch zistia rovnaké nedostatky a pretrvávajúce vysoké ceny. Po včerajšej aktualizácii stránok Redingová s poľutovaním konštatovala, že ceny zostali v podstate nezmenené a v niektorých prípadoch sa dokonca zvýšili. "Navrhujem preto, aby sa na zrušenie všetkých neoprávnených poplatkov za roaming využil právny predpis únie. Užívateľ mobilného telefónu by nemal platiť viac len preto, že cestuje do zahraničia," hovorí.
Nový právny predpis by mohol odstrániť všetky roamingové poplatky za príjem hovorov na zahraničných cestách v únii. Okrem toho by sa za hovory v zahraničí mohol zaviesť princíp "domácich cien". Užívateľ mobilného telefónu, ktorý cestuje po členských krajinách, by tak platil napríklad sadzbu za miestny hovor bez ohľadu na miesto, kde práve je. Návrh by komisia mohla prijať v júni. Potrebný bude aj súhlas Európskeho parlamentu a členských štátov. (tasr)
Čo na plány komisie hovoria slovenskí operátori
Slovenskí mobilní operátori nepovažujú za potrebné, aby ceny roamingu regulovala Európska komisia. "Znižovanie cien je všeobecný trend v Európe hľadaním bilaterálnych dohôd medzi operátormi s cieľom nájsť spôsob, ako sa priblížiť k zákazníkovi. Regulácia v tejto oblasti preto nie je potrebná," povedal hovorca Orange Slovensko Peter Tóth.
Riaditeľ divízie vonkajších vzťahov spoločnosti T-Mobile Slovensko Juraj Droba hovorí, že regulácia je zbytočná, keďže umelo zasahuje do voľného trhu a deformuje ho. "Konkurencia na trhu mobilnej komunikácie je zabezpečená práve tým, že operátori musia vďaka tlaku trhu siahať k opatreniam, ktoré zabezpečia záujem zákazníkov o ich služby." (sita)