Obyvateľ Hornej Vsi Ján Považan si na podrobnosti havárie dobre pamätá. Zvyšky troch odkalísk sú pri obci viditeľné dodnes. |
é organizácie upozorňujú, že podobná havária by sa mohla zopakovať aj v budúcnosti.
Obyvateľ obce Ján Považan mal v tom čase 24 rokov a podrobnosti zo 4. augusta 1971 si dobre pamätá.
"Ešte ráno to vyzeralo na nádherný, horúci deň. Predpoludním sa však začalo náhle stmievať a začala sa silná búrka," spomína si Ján Považan. Nad blízkou obcou Lúčky prišlo k silnej prietrži mračien a voda sa Lúčanským potokom smerom na Hornú Ves doslova valila. Brala so sebou všetko, čo jej prišlo do cesty.
Množstvo vody sa odrazilo do jedného z troch odkalísk, ktorých zvyšky sú pri obci dodnes. Nápor vody bol obrovský a masa sa začala prelievať z jedného odkaliska do druhého. Nakoniec pretrhla hrádzu nad obcou a obsah odkaliska s kyanidmi sa prelial do obce.
"Dedinou sa valilo množstvo vody, kalu, ale aj drevá a pontóny. Voda zaplavila domy, pivnice, záhrady, ľudia si narýchlo ratovali majetok," hovorí Považan.
Po opadnutí vody bolo v záhradách množstvo kalových usadenín pripomínajúcich biely piesok. V tom roku sa nesmela jesť zelenina zo záhrad, nesmela sa zabíjať hydina.
KVETA FAJČÍKOVÁ
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Havária je výstrahou aj pre dnešok
Kyanidová havária pri Hornej Vsi má spojitosť s dneškom. Pri Kremnici sa opäť plánuje ťažba zlata v povrchovej bani. Ťažiť chce kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation prostredníctvom dcérskej spoločnosti Kremnica Gold.
Podľa Juraja Rizmana z Greenpeace nie je vylúčené, že pri obnovení ťažby zlata by mohlo prísť k podobnej tragédii. "Zo zámeru, ktorý kanadská spoločnosť predložila, nie je jasné, aká technológia sa bude pri získavaní zlata používať a aká bude koncentrácia kyanidu na odkaliskách. Aj z toho dôvodu považujeme zámer spoločnosti za nekompletný," povedal Rizman. (eta)