FOTO - TASR
Prepočítanie starobného dôchodku
na prepočítanie dôchodku má nárok každý dôchodca, ktorý poberal starobný dôchodok a súčasne bol dôchodkovo poistený, teda zamestnaný tomu, komu priznali dôchodok podľa zákona účinného od 1. januára 2004 (461/2003 Z. z. o sociálnom poistení), sa penzia môže zvýšiť tak, že sa k nej pripočíta súčet jednej polovice novozískaných osobných mzdových bodov vynásobený aktuálnou dôchodkovou hodnotou (v roku 2005 - 195,31 Sk, v roku 2006 - 214,68 Sk) osobný mzdový bod je, zjednodušene podané, podiel ročnej mzdy poistenca a priemernej ročnej mzdy aby mal dôchodca nárok na prerátanie dôchodku, musí odpracovať celý rok, ale raz ročne sa mu zhodnotí akékoľvek obdobie poistenia za novozískané body sa považujú tie, ktoré dôchodca získal tým, že bol dôchodkovo poistený (zamestnaný) starobný dôchodok toho, komu ho vypočítali podľa zákona účinného do 31. decembra 2003 (100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení), sa za každých 90 dní dôchodkového poistenia po 31. decembri 2003 zvýši o 0,75 percenta priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa dôchodok vymeral Kde treba žiadať o prepočítanie dôchodku?
Ako často máte právo na prepočítanie dôchodku?
o zvýšenie dôchodku treba požiadať neformálnou žiadosťou (listom) na ústredí Sociálnej poisťovne ten, komu starobný dôchodok priznali podľa "nového" zákona, môže o prepočítanie dôchodku požiadať raz ročne požiadať o prepočítanie môže iba po zániku jeho dôchodkového poistenia, teda po skončení pracovného pomeru (po definitívnom odchode zo zamestnania) aj ten, komu starobný dôchodok priznali podľa starého zákona, to môže urobiť raz ročne, v tomto prípade sa však už nevyžaduje, aby dôchodkové poistenie netrvalo, to znamená, že o prepočítanie môže požiadať aj dôchodca, ktorý ďalej pracuje Čo pre prepočet dôchodku treba urobiť?
každý, kto chce, aby mu prerátali dôchodok, musí o to požiadať Sociálnu poisťovňu listom poisťovňa vyráta zvýšenie dôchodku na základe evidenčného listu dôchodkového poistenia evidenčný list musí do poisťovne poslať zamestnávateľ do troch dní od skončenia pracovného pomeru dôchodca, ktorému vyrátali dôchodok na základe zákona účinného do konca roku 2003, musí v žiadosti uviesť dátum, od ktorého mu zvýšený dôchodok majú poskytovať, ako aj časový úsek, za ktorý si toto zvýšenie nárokuje zároveň musí preukázať potvrdením od zamestnávateľa, že v čase, za ktorý si zvýšený dôchodok nárokuje, bol naozaj nepretržite dôchodkovo poistený inak musí doložiť, v ktorom čase poistený nebol, najčastejšie ide o obdobie poberania nemocenského Informácie poskytla Sociálna poisťovňa