FOTO - ARCHÍV SME
Zvýšenie raz ročne
Do roku 2004 si dôchodca musel vybrať, či bude dostávať dôchodok, alebo bude pracovať. Zákon o sociálnom poistení, účinný od 1. januára 2004, zrušil zásadu "dôchodok alebo zárobok", takže dôchodok sa vypláca aj tomu, kto je zamestnaný, hoci už má nárok na starobný dôchodok. Zamestnaní dôchodcovia môžu každý rok požiadať Sociálnu poisťovňu o prepočítanie dôchodku, pretože musia odvádzať sociálne odvody.
"Ak to zdravotný stav a iné možnosti dovoľujú, ľuďom, ktorí sú na dôchodku, jednoznačne odporúčame, aby mali zamestnanie," povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko.
Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka by z liberálneho hľadiska považoval za prijateľnejšie, keby poberateľ dôchodku už nemusel odvádzať poistné na dôchodkové poistenie a na druhej strane by mu dôchodok nezvyšovali.
"Úlohou štátu nemá byť vyberať od ľudí vysoké odvody a potom im vyplácať vysoké dôchodky, ale postarať sa o to, aby mali v starobe základný príjem, a zvyšok nechať na ich iniciatívu," hovorí.
Chren je presvedčený, že aj pre dnešných dôchodcov by bolo výhodnejšie, keby zo zárobku nemuseli platiť odvody na dôchodok, "vďaka čomu by im aj zamestnávateľ mohol platiť viac".
Na dohody nie
Zvýšiť dôchodok prácou popri penzii si môže len ten, kto je dôchodkovo poistený, to znamená, že pracuje na riadnu pracovnú zmluvu.
Na tých, čo pracujú na dohodu, sa možnosť zvýšenia penzie nevzťahuje - zamestnávatelia totiž za nich platia len úrazové poistenie.
Práca na dohodu má aj ďalšie nevýhody. Na základe dohody o vykonaní práce môže jeden človek u jedného zamestnávateľa odrobiť ročne najviac 300 hodín. To znamená, že ak niekto pracuje napríklad 19 hodín týždenne, môže v jednej firme robiť necelé štyri mesiace.
Jedinou možnosťou, ako pracovať dlhšie, je zamestnať sa na "kratší pracovný čas". V takom prípade však už zamestnávateľ musí za svojho zamestnanca platiť aj odvody. Stáva sa tak preňho drahší, ako keby pracoval na dohodu.
Od júla lepšie
Nielen dôchodcom by v tomto probléme mala pomôcť novela zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní. Ak niekto bude pomáhať svojmu príbuznému vo firme, nebude sa to od júla považovať za nelegálnu prácu. Nemusí pritom mať uzatvorenú pracovnú zmluvu ani dohodu o vykonaní práce.
Táto zmena sa môže týkať státisícov ľudí. Legálne pomáhať príbuznému bude môcť aj ten, kto poberá dôchodok alebo je dôchodkovo poistený. Podmienkou je, že musí ísť o manžela podnikateľa alebo priameho príbuzného.