Gruzínski väzni sa hromadne vzbúrili

V pondelok o pol tretej ráno sa skupina väzňov v tbiliskej väznici číslo 5 pokúsila o útek. Následne došlo podľa gruzínskej televízie Rustavi-2 k pokusom o vzburu v niekoľkých ďalších gruzínskych trestaneckých kolóniách. Špeciálnym jednotkám sa nakoniec

Policajti zadržiavajú ženu, ktorej príbuzný je vo väzení, kde včera ráno vypukla vzbura. FOTO - REUTERS


vzburu podarilo potlačiť. Niektorých väzňov zabili.

Dosiaľ nie je jasné, ako sa väzni z jednotlivých väzníc dorozumievali o načasovaní celej akcie. Podľa vyšetrovateľov mali naplánované vyprovokovať obrovskú vzburu vo väčšine gruzínskych väzníc. Pri prehliadke väznice číslo 5 našli ukryté strelné zbrane.

"Chcem zdôrazniť, že dnes ráno sa naše hlavné mesto ocitlo pred reálnou hrozbou - obvinení z ťažkých zločinov mohli vyjsť do ulíc Tbilisi," predniesol emocionálne minister spravodlivosti Gruzínska Gija Kavtaradze. O počte zabitých väzňov sa nezmienil. Iba zdôraznil, že zranených bolo niekoľko príslušníkov policajného oddielu špeciálneho určenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne zdroje neskôr priznali iba dvoch zastrelených väzňov. Viac ako 20 zranených vraj previezli do hlavnej tbiliskej nemocnice, pretože väzenské zdravotnícke zariadenie nebolo schopné urobiť zložitejšie operácie.

Poslankyňa gruzínskeho parlamentu Jelena Tevdoradzeová predložila úplne iné čísla. Podľa nej zahynulo sedem väzňov, 13 je ťažko zranených a ich život je bezprostredne ohrozený.

Gruzínske ministerstvo vnútra oznámilo, že situácia vo väznici číslo 5 je už normálna. Väzňov však museli presťahovať do iných zariadení, pretože mnoho ciel je úplne zničených.

Situácia okolo väznice bola včera stále napätá, pretože sa tu zišli stovky príbuzných väzňov a požadovali pravdivú informáciu o nočnom boji. V jednej chvíli musel zasiahnuť špeciálny policajný oddiel, aby rozhorčený dav upokojil.

SkryťVypnúť reklamu

Gruzínska opozícia využila situáciu a už po niekoľkýkrát požadovala odstúpenie celej vlády. "Vláda, ktorá dopustí strieľanie väzňov, musí odstúpiť," vyhlásil vodca strany Pravá opozícia David Gamkrelidze. Aj ďalší politici odsudzujú použitie strelných zbraní proti väzňom a žiadajú aspoň odstúpenie vedenia ministerstva vnútra.

Autor: agentúra Epicentrum pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu