BRATISLAVA – V moderných obchodoch sa stalo zvykom, že k akémukoľvek nákupu patrí aj plastová taška zadarmo. Ak chýba, alebo za ňu treba zaplatiť, obchod v očiach zákazníka stráca.
Ale aj u nás sa už dlhšie diskutuje o tom, že za „igelitky“ by mali zákazníci platiť – aby sme ich toľko nevyhadzovali. Na príliš rozšírené používanie igelitiek, ktoré zväčšujú množstvo odpadov, najviac poukazujú environmentálne organizácie.
V Írsku už vláda obchodom zakázala dávať tašky zadarmo – každá stojí v prepočte asi šesť korún a minister životného prostredia presadil daň za igelitky.
„Ak by sa takzvané igelitky spoplatnili, ľudia by boli nútení zaobchádzať s nimi šetrnejšie, a tým by prispeli k zníženiu odpadov,“ nádeja sa Marta Fratričová z oddelenia rozvoja odpadového hospodárstva ministerstva životného prostredia. „Bežnému občanovi by sa to vrátilo, keby platil menší poplatok za ich zneškodňovanie.“
Na Slovensku v súčasnosti vyhadzujeme ročne okolo 370-tisíc ton odpadov z obalov. Od sklenených, papierovo-lepenkových, cez kovové, drevené, kombinované až po plastové. Bezmála polovicu tvoria odpady z papierových obalov, takmer pätinový podiel pripadá na sklo a rovnako na plasty.
Prevažná väčšina odpadov (74 percent) sa stále likviduje archaickým spôsobom, teda buď sa spaľuje (9 percent), alebo odkladá na skládky (65 percent). Na Slovensku je 156 skládok odpadu. Budúcnosť by mala patriť zhodnocovaniu – materiálovému (doteraz 19 percent) alebo energetickému (6 percent).
„Odpady nemožno zhodnocovať bez toho, aby sa odpad nezbieral,“ hovorí Fratričová: „Treba, aby sa ľudia zapojili a komunálne odpady separovali. K tomu by mohlo prispieť aj spomínané spoplatnenie igelitiek. Potom sa k nim každý obyvateľ bude správať tak, ako sa správa ku každej veci, ktorú musí kúpiť.“ Pomôcť má aj nový Recyklačný fond.
(ru)