
FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
ali Košičania, pre ktorých sa stala pravidelná burza starožitností a kuriozít spoločenskou udalosťou.
„Chodia sem známi, priatelia, výtvarníci, architekti, lekári, ktorých za iných okolností nemám šancu stretnúť. Neodolal som. Starožitnosti sú inšpirujúcou potravou pre moju dušu. Často sa ocitnú aj na mojich plátnach,“ usmieva sa akademický architekt Ervín Braun. Medzitým si pochutnáva na voňavej domácej klobáske, ktorá je tradičným menu čečejovskej burzy.
K stálym návštevníkom patrí riaditeľ jednej z košických spoločností Juraj Barta. Spolu s manželkou sú náruživí zberatelia starožitností. Manželka Judita ukazuje čerstvý úlovok - nádhernú sklenenú nádobu s uškom a so zabrúseným uzáverom. „Budem v nej mať olivový olej. Kupujeme starožitnosti, ktoré sa dajú aj používať. Minule som sa takmer pobila pre jeden džbán,“ definuje svoj vzťah k starožitnostiam Bartová.
Pedagóg, a zároveň kronikár Technickej univerzity Juraj Dudovič má vyhliadnutý nádherný sklenený kalamár. „Od rána sa okolo neho ponevieram. Krása! Zdá sa mi, že je to výrobok značky Moser. Síce nie je signovaný, ale to by bol aj neporovnateľne drahší.“ Nakoniec neodolá a z peňaženky vyťahuje tisíckorunáčku.
Maľované truhlice, secesné nočné lampy, rámy na obrazy, zbrane, mince, medaily, historické pohľadnice, vývesné tabule z úradov socialistického Československa, ale aj historické automobily, bicykle a množstvo drobností ponúkali zberatelia, starožitníci i laici.
„Prvú burzu sme organizovali pred dvoma rokmi. V depozite sme mali množstvo exponátov, ktoré sme nedokázali sprístupniť verejnosti. Majiteľ kaštieľa nám vyšiel v ústrety. Mal som trochu obavy, či bez masívnej reklamy vôbec niekto príde, či sa ľudia budú unúvať sadnúť do auta a cestovať z Košíc dvadsať kilometrov. Ukázalo sa, že to bol síce riskantný, ale dobrý nápad,“ hovorí duša podujatia, majiteľ starožitníctva LinART Karol Linhart.
Súčasťou búrz sú tematické výstavy. Minulý rok si návštevníci mohli prezrieť výstavy venované stolovaniu či starožitným hračkám. V sobotu otvorili v Čečejovciach expozíciu O drevenej chalúpke zameranú na kultúru a históriu bývania. Na apríl pripravujú výstavu historických dopravných prostriedkov.
V sobotu navštívilo burzu v Čečejovciach okolo 400 ľudí. Podľa starostu viac ich do dediny s 1800 obyvateľmi nezlákajú ani hody. Starožitník Karol Linhart však ešte stále nie je spokojný. Spávať mu nedáva dávny sen - otvoriť v kaštieli obchodný dom so starožitnosťami, prvý na Slovensku. „Je to vízia, ktorá ma neustále prenasleduje. Keď pôjde všetko podľa plánu, už na budúci mesiac by sme mohli otvárať. A čo ďalej? Rád by som v kaštieli zriadil aj reštaurátorskú dielňu, v ktorej by sa mohli realizovať mladí adepti reštaurátorstva, ale aj profesionáli. Ale to je hudba budúcnosti.“