Privatizačná komisia vedená ministerkou Machovou minulý týždeň konštatovala, že nielen cena, ale aj dohodnuté transakčné dokumenty „napĺňajú v akceptovateľnej miere ciele privatizácie SPP“, a preto vláde odporučila, aby sa ponukou konzorcia, ktoré vytvorili Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom, zaoberala.
Dnes na mimoriadnom zasadaní vlády komisia predloží ministrom všetky podklady, aby v stredu na riadnej schôdzi mohli rozhodnúť. Práve tomu chcú zabrániť všetky opozičné strany a jedna koaličná.
Aj keď už privatizačný poradca fakticky s investorom všetko dohodol, Republikový výbor SDĽ sa v sobotu uzniesol, že by do hry mali vstúpiť noví aktéri - privatizačná komisia a vláda. Mali by od konzorcia žiadať lepšiu cenu i podmienky. Vraj len v tom prípade, ak investori pristúpia na „podmienky výhodné pre Slovensko“, SDĽ bude pripravená podporiť privatizáciu SPP.
Nech by sa opozičné strany a ich vládny spojenec snažili akokoľvek, už nie je v ich silách, aby privatizácii SPP zabránili, ak sa pre ňu vládna väčšina naozaj rozhodne. Keď ministri prijmú rozhodnutie, od tej chvíle smie predstaviteľ vlády podpísať s investorom príslušné zmluvy. Prekaziť privatizáciu by už nemohlo ani to, keby padla vláda. Odporcovia predaja by totiž museli sformovať, ustanoviť a vymenovať novú vládnu garnitúru skôr, než zástupca tej dnešnej podpíše zmluvy s víťazným konzorciom.
Pretože v týchto pretekoch na čas nemôže opozícia ani SDĽ vyhrať, zápas sa už fakticky presunul do inej sféry. Pre politikov je privatizácia SPP predovšetkým predvolebnou témou. Je bojom o to, kto privatizáciou SPP získa a kto stratí preferencie.