Francois Truffaut: Naozaj musíme zabudnúť?

Francois Truffaut, inovátor európskeho filmu, zomrel na rakovinu roku 1984. V týchto týždňoch by mal sedemdesiat rokov. Európske televízie a kiná uvádzajú jeho retrospektívy.


Jules a Jim. FOTO - DPA



„Pre mňa je film zábava, ktorá stojí na príbehu – postavy zažívajú a cítia čosi konkrétne. Najradšej sa držím Hitchcockovej koncepcie kina: rozptýlenie, spárené s humorom a pokiaľ možno zbavené arogancie,“ napísal Truffaut roku 1981.

Je film dôležitejší než život? Truffauta to zamestnávalo do smrti. Jeho filmy pritom vždy boli čiastočne aj jeho autobiografiou. Vyrastal ako nemilovaný jedináčik parížskeho architekta u starej mamy. V štrnástich prestal chodiť do školy, nasledovali pokusy o samovraždu a pobyt v polepšovni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojich veľkých legendách Strieľajte na pianistu! a Jules a Jim hravo skombinoval remeselné triky vtedy čerstvej Novej vlny: nervozitu ručnej kamery, zoom, letecké zábery.

V Strieľajte na pianistu!, zlúčenine rozprávky, kriminálky a osudovej drámy, vládne na plátne so svojimi nekonečne smutnými arménskymi očami spevák a šansoniér Charles Aznavour. V Julesovi a Jimovi, pocte fascinujúcemu a neriešiteľnému fenoménu ľúbostného trojuholníka, máme vedľa seba tri rovnocenné hlavné postavy: Jeanne Moreau, Oskara Wernera a Henriho Serra. Jules a Jim, tak to Truffaut chcel, sa majú divákom všetci traja zapichnúť do srdca. Pri parížskej premiére bol Truffaut odmenený pätnásťminútovými ováciami.

K sláve trojdomácnosti - ménage a trois - veľmi prispela hudba Georgea Delerua. A klasický truffautovský melancholický Oskar Werner, samozrejme. Neskôr sa objavil napríklad v hlavnej úlohe Fahrenheita 457.

SkryťVypnúť reklamu

Najambicióznejším a podľa kritiky najintímnejším a aj najkrajším Truffautovým filmom je však Zelená izba z roku 1978. Julien Davenne (Francois Truffaut) žije tichým životom redaktora regionálnych novín, desať rokov po prvej svetovej vojne v provinčnom mestečku. Na „poli cti“ mu za vojny zahynuli kamaráti a čoskoro na to mu zomrela manželka Julie. Davenne túto smrť odmieta akceptovať. Má svoju izbu spomienok, do ktorej okrem neho nikto nesmie vstúpiť.

„Napriek všetkým zvyklostiam máme k mŕtvym rovnako agresívny a vášnivý vzťah ako k živým,“ povedal Truffaut po premiére. „Musíme zabudnúť na mŕtvych?“ Francois Truffaut nie je zabudnutý ani osemnásť rokov po smrti. Pôvodne filmový kritik a spolutvorca Novej vlny, z času na čas vo vlastných koprodukciách (napríklad v Spielbergovom Blízkom stretnutí tretieho druhu) príležitostný herec. V žiadnom inom filme však nebol prítomný pred kamerou tak intenzívne ako v Zelenej izbe.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadne zahmlené zábery strateného šťastia, len zúrivé pobúrenie faktom smrti, proti ktorej sa rúti do útoku. Vedľa „zelenej izby“ zriadi v ruine kaplnky mauzóleum so sviečkami a fotografiami mŕtvych. Kamera tu celé minúty spočíva na obrazoch všetkých, ktorých Truffaut uctieval: Marcel Proust, Oscar Wilde, Maurice Jaubert a – Oskar Werner, jediného, čo v čase nakrúcania ešte žil. Werner zomrel šesťdesiatjedenročný, dva roky po Truffautovi.

Francois Truffaut bol filmár, fascinovaný krásou nádherných herečiek. Film bol preňho napriek všetkému hlavne priestor, v ktorom sa pohybovali a konali krásne ženy. Niektoré jeho filmy sklamali jeho uctievačov, Stanley Kubrick mu vyčítal, že je schopný nakrútiť aj konvenčný film. Akokoľvek boli jeho filmy rozdielne, vo všetkých cítiť motív jeho osobných, možno nevedomých posadnutí - tým, čomu hovoril „sladká pokožka žien“. K malému dieťaťu sídliacemu v mužskej duši. Jean Luc Godard vo svojich filmoch smeroval k intelektuálnej kvalite. A to, za čím sa hnal Francois Truffaut, bola kvalita citu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu