“ Potvrdzuje to podľa Kováča aj ustúpenie od vyhlásenia, že vstup do NATO je pre HZDS dôležitejší, než členstvo vo vláde.
Kováč je presvedčený, že varovania, prichádzajúce z aliancie a jej členských krajín, sú myslené vážne: „Naši politici, ktorí majú možnosť vytvárať politické zoskupenia pred voľbami, by si mali z toho urobiť závery.“ Podľa neho totiž nejde o slová občanom, ale práve politikom.
„Ja som za to, aby sa vytvorili stredoľavé i stredopravé politické zoskupenia. A ak už na strane stredoľavej nie sú tie možnosti, aby sa o to pokúsili politickí predstavitelia stredopravých zoskupení.“ Je to podľa Kováča ich morálna povinnosť.
Prezidentovi treba vytvoriť po voľbách takú situáciu, aby mohol poveriť zostavením vlády niekoho iného než HZDS. Keď sa spoja tri alebo štyri strany, môžu útočiť na prvé miesto, alebo získať aspoň 25 percent. „V tom prípade umožnia prezidentovi, aby sa ľahšie rozhodoval, či poverí zostavením vlády toho, kto je prvý, alebo toho, kto je druhý - podľa toho, aký signál chceme vyslať summitu NATO v Prahe.“
Michal Kováč sa domnieva, že bez Smeru sa nebude dať vládnuť. Nevidí žiadnu paralelu medzi Ficom a Mečiarom: „Samozrejme, je nešťastím, ak politici dávajú veľký dôraz na populizmus,“ dodal.
Je presvedčený, že schopní ľudia sa nemusia prezentovať populisticky. Fica však považuje za dostatočne demokratického politika.
Pretrvávajúce vysoké preferencie Vladimíra Mečiara si Kováč vysvetľuje neschopnosťou ostatných politických strán. Je zbytočné usilovať sa získať jeho voličov, ale sú tu milióny ďalších, upozornil.
(sita)