Deň pred voľbami v Izraeli sa politici pokúšajú prebrať voliča. Premiérove deti sa vyhli vojneIzraelskí politici sú v šoku. Predvolebné prieskumy ukazujú, že Izraelčania sú z politiky unavení ako nikdy predtým. Na zajtrajšie voľby sa ľudia nehrnú a politici majú strach.
Včerajšie posledné predvolebné zasadanie vlády premiéra Ehuda Olmerta bolo podľa pozorovateľov pochmúrne. Viacerí z jej členov nevedeli či obhája svoje pozície. Všetci sú z novej strany Kadima a práve ich najviac ohrozuje nízka volebná účasť.
O to väčšia bola snaha politikov zachrániť čo sa dá. Sobotu - židovský deň pokoja a jediný deň, keď Izraelčania nepracujú, využili lídri hlavných politických strán na to, aby sa ukázali ako obyčajní ľudia. Prechádzali sa s potomkami, potriasali si ruky s okoloidúcimi a zanietene ohovárali protivníkov. Novinári podľa intenzity ohovárania a štipľavosti poznámok analyzovali, kto by s kým mohol ísť do vlády.
Najostrejšie to bolo medzi premiérom a pravdepodobným víťazom volieb Ehudom Olmertom a jeho dlhoročným spolustraníkom, teraz najväčším protivníkom, šéfom strany Likud Benjaminom Netanjahuom.
Netanjahu vytiahol na Olmerta to, čím sa rodičia v Izraeli neradi chvália. Olmertovi synovia a jedna dcéra odmietli slúžiť v armáde a sú aktívnymi členmi pacifistického hnutia. To je v izraelskej politike, ktorá je prerastená bývalými generálmi, veľmi neobvyklé. Navyše, mladí Olmertovci študujú a žijú v zahraničí. Pre časť Izraela to znamená, že nie sú dobrí sionisti a hrdí židia.
Olmert svoje deti bránil a tvrdil, že sú dospelé a môžu robiť čo chcú. Za to Netanjahu, ktorý chce byť izraelským premiérom a stavia sa do pozície obrancu židovských záujmov, prijal americké občianstvo a poameričtil si hebrejské meno Binjamin na Benjamin, zdôrazňoval v rozhovore pre denník Jediot Achronot premiér.
A aby nikto nezostal bezúhonný, začali ľudia z Kadimy púšťať do médií informáciu, že aj dcéra lídra labouristov Shana Perecová študuje v Londýne. Na výbornej a drahej škole. Dcéra toho Amira Pereca - bývalého šéfa odborov, čo si buduje ľudový imidž. Aspoň otca naučí po anglicky, smiali sa ľudia z Kadimy a narážali na to, že Perec je azda jediným vrcholovým politikom v Izraeli, ktorý by sa s Bushom rozprával cez tlmočníka.
"To sú úplné banality a ukazujú, aká plytká bola celá predvolebná kampaň. Ľudia nevedia, kto má aký ekonomický program, ale počúvajú len hlúposti," hovorí analytik Neal Lazarus.
Stojí neďaleko búdky na telavivskom Rabinovom námestí nazvanej Hyde park. Postavila ju tam televízia Chanel 10 a ľudia si tam môžu povedať, čo chcú.
Zväčša je to to isté: všetci sú klamári, a potom reči o tom, že nech volíte hocikoho, vždy to dostane Šimon Peres. Tento muž je v politike od 50. rokov minulého storočia, a takmer vždy sa mu podarilo byť pri moci. Zrejme to tak bude aj zajtra. Peres má na kandidátke Kadimy číslo 2.