Bývalý moslim, dnes kresťan Abdul Rahmán. Je blázon? Zachráni mu to život? FOTO - ČTK |
Sudca prípad vrátil prokuratúre v dôsledku formálnych chýb a nedostatku dôkazov. Okrem toho tiež pochybuje o mentálnej spôsobilosti Rahmana stáť pred súdom. Odloženie by mu mohlo zachrániť život.
Rahmana súdia za odvrhnutie islamu, čo v krajine podľa islamských zákonov predstavuje trestný čin. Podľa islamského práva šaríja mu hrozil trest smrti. Jeho proces sa začal pred týždňom. Rozhodnutie o prepustení na slobodu padne pravdepodobne dnes.
Rahman na kresťanstvo prestúpil pred 16 rokmi. Štyri roky pracoval v kresťanskej humanitárnej organizácii v pakistanskom Péšavare a práve tam sa rozhodol prestúpiť na kresťanskú vieru. Z Pakistanu odišiel na deväť rokov do Nemecka. Do Afganistanu sa vrátil v roku 2002 a pokúsil sa získať do svojej opatery dve dcéry vo veku 13 a 14 rokov, ktoré od narodenia vychovávali starí rodičia. Súboj o opatrovateľské právo sa dostal pred políciu, kde vysvitlo, že Rahman je kresťan a má pri sebe Bibliu. Okamžite ho zatkli a obžalovali.
O skorom prepustení Rahmana na slobodu ešte v sobotu informovali zdroje blízke prezidentovi Hamídovi Karzajovi, ktorý sa pre tento prípad ocitol pod silným medzinárodným tlakom. Výzvu na Rahmanovo omilostenie prezidentovi poslal aj pápež Benedikt XVI. Na prepustenie Rahmana vyzval aj afganský denník Outlook Afghanistan, podľa ktorého sa krajina nemá stavať proti medzinárodnému spoločenstvu.
Západom podporovaná vláda hľadá kompromis, ktorý by uspokojil USA a ďalších spojencov, ktorí požadujú prepustenie, a zároveň nerozhneval mocných domácich konzervatívcov, ktorí chcú Rahmana potrestať.
Obžalovaného previezli do najstráženejšieho väzenia pri Kábule. Zadržiavajú v ňom stovky prívržencov bývalého režimu Taliban, ale aj militantov z teroristickej siete al-Káida. Rahman po príchode do väzenia strážcov požiadal, aby mu dali Bibliu.
Afganistan je konzervatívna moslimská krajina. K islamu sa hlási asi 99 percent 28-miliónovej populácie. Zvyšok tvoria väčšinou hinduisti.
(tasr, sita, čtk)